Příbram bude mít akvapark za 350 milionů, odhlasovali zastupitelé

17.1.2022
Jan Štoll

Několik let připravovaná rekonstrukce příbramského akvaparku vyjde dráž, než město ještě nedávno předpokládalo. Zastupitelé v pondělí odhlasovali zvýšení maximální nabídkové ceny na 350 milionů korun bez DPH. Vedení města k návrhu přiměly výsledky předběžných tržních konzultací.

Město v minulosti zastavilo práce na přípravě rekonstrukce v nejrozsáhlejší variantě. Projekt podle starosty Jana Konvalinky (za ANO) příliš nabobtnal a jeho cena by přesáhla půl miliardy korun, což by bylo podle starosty nezodpovědné. Proto zastupitelé rozhodli o snížení maximální ceny. Původní projekt také počítal s významným zvýšením vstupného, například rodiny s dětmi by si za vstup do nového akvaparku připlatily skoro pětistovku. Město tehdy odůvodňovalo navýšení ceny zvýšení kvality a komfortu.

Situaci ale zkomplikoval růst cen ve stavebnictví, loni město odhadlo cenu díla na 309 milionů korun bez DPH. „Rekonstrukce musí začít ještě letos v létě. Jakékoliv snahy o její zastavení nebo odložení jsou jen hloupým a drahým hazardem. Momentálně máme vše připraveno na vyhlášení veřejné zakázky. Zbývá jen, aby zastupitelé schválili cenový strop, a můžeme začít soutěžit. Dle předběžných konzultací je o zakázku ze strany firem zájem,“ uvedl ještě před schválením starosta města Jan Konvalinka (ANO). Zastupitelé odhlasovali navýšení na 350 milionů korun bez daňě.

Konvalinka připomněl, že rekonstrukce akvaparku se plánuje několik let a původní „velký“ projekt musel být upraven. Vypořádány byly také připomínky veřejnosti a uskutečnily se předběžné tržní konzultace. Podle nich je nyní potřeba zvýšit limitní částku, za kterou by měly být předloženy nabídky na rekonstrukci. Město oslovilo 11 zájemců.

Akvapark je podle vedení Příbrami ve stavu, kdy není možné jeho rekonstrukci dál odkládat. „Na základě zprávy ředitele Sportovních zařízení Příbram je jasné, že bez připravené rekonstrukce není možné akvapark dále provozovat. Počet nutných oprav se neustále navyšuje, opravy jsou stále komplikovanější, což se projevuje i v ekonomické stránce,“ upozornil Konvalinka. Dodal, že projekt rekonstrukce je upraven, byla vydána všechna potřebná povolení a posledním krokem je vyhlášení výběrového řízení na dodavatele stavby.

Akvapark byl postaven v roce 1977, v 90. letech byly zrekonstruovány šatny, přistavěny vířivé vany, brouzdaliště, parní komory a tobogány. Budova plaveckého bazénu je v současné době v havarijním stavu. Problémem jsou i technologie, které jsou 40 let staré. Poslední obnovy se technologická část akvaparku dočkala v roce 2014, kdy byly pořízeny plynové kotle.

STO/ČTKNepřehlédněte