Příbramská nemocnice omezila operace. V úplné krizi ale zatím není

30.11.2021
Jan Štoll

Příbramská oblastní nemocnice provádí už jen neodkladné a onkologické operace. Uzavřela chirurgické odborné poradny. Důvodem je nárůst počtu pacientů s covidem-19. V nemocnici nyní leží 69 lidí s koronavirem, z toho šest je ve vážném stavu. Řekl to mluvčí nemocnice Martin Janota.

Nemocnice musela zprovoznit další prostory pro covidové pacienty, tentokrát na jednom oddělení chirurgie. Od pondělí lékaři dělají pouze urgentní zákroky. V provozu budou dva sály ze šesti, které řeší jen neodkladné a onkologické operace. „Jeden sál zůstává v pohotovosti,“ upřesnil Janota s tím, že kritický nedostatek lůžek nemocnice zatím nemá.

Podle mluvčího Janoty zatím nemá nemocnice ani problém s kritickým nedostatkem lékařů a sester, ti bojují hlavně s únavou. „Jedou v podstatě už dva roky ve stejném režimu, navíc je tu vědomí, že je tady očkování a situace by nemusela být taková jaká je,“ dodal. Podle odhadu Janoty je 85 procent pacientů ve vážném stavu, kteří se dostanou k nim do nemocnice, neočkovaných. „Problém je, že neočkovaní rychle umírají,“ dodal Janota.

Aktuálně jsou zachovány jsou oční operace a drobné gynekologické zákroky. Už dříve nemocnice vyčlenila pro pacienty s koronavirem prostory v pavilonu I v patře nad internou, na gynekologii, na oddělení následné péče a na ortopedii.

Ani v dalších středočeských nemocnicích není zatím podle hejtmanky Petry Peckové situace kritická, přesto se zařízení dostávají do stavu, kdy pomoc více než ocení. V nemocnicích vypomáhá 24 vojáků, jsou nasazeni v Příbrami, Benešově, Kolíně, Mladé Boleslavi, Kladně, Slaném a Kutné Hoře. Požádáno o ně mají také mělnická a mladoboleslavská nemocnice.

Středočeský kraj povolá do nemocnic jen ambulantní specialisty a další zdravotníky, s nimiž se na výpomoci předem domluví. Pracovní povinnost, kterou umožňuje nouzový stav, nechce nuceně nařizovat. Vyzývá ale zdravotníky, kteří se mohou zapojit a v nemocnicích s covidovými pacienty pomoci, aby tak učinili.

„Považuji vždy za nejlepší možné řešení dohodu, domluvu a dobrovolnost, dovoluji si vás tímto požádat o pomoc zdravotnickým zařízením, pokud je to ve vašich silách. Na základě vzájemné domluvy bude až posléze vydán pracovní příkaz tak, abychom měli možnost vaši práci v souladu s vydaným opatřením uhradit,“ napsala hejtmanka Petra Pecková (STAN) v otevřeném dopise zdravotníkům.

„Vzhledem k informacím, které máme zejména z nemocnic, jsme se na krizovém štábu shodli, že není nutné nyní vyhlašovat stav nebezpečí, nebo dokonce žádat vyhlášení nouzového stavu,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková (STAN). Stav nebezpečí je nejnižším z krizových stavů, jež mohou být v ČR vyhlášené v reakci na mimořádné situace.

„Aktuálně je 9 ohnisek nákazy z toho je 6 ve školách, 2  ve zdravotnických zařízeních a 1 v zařízení sociálních služeb,“ uvedla mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová. (to znamená, že se na 1 místě objeví více než 3 pozitivní případy),

Sto/ČTKNepřehlédněte