Primátor Hřib říká, že podporuje transparentní rozhodování městské rady. Materiál, který jej má zavést, už ale týdny blokuje

3.8.2020
Jan Štoll

„Kontrolu moci a mocných – politikům musí být vidět pod ruce. Občan má právo vědět, jak hospodaří jím volení zástupci s veřejnými penězi vybranými z daní nás všech,“ uvádí program Pirátské strany jako první prioritu.

Ten ale zjevně neplatí pro piráty z Prahy ani primátora Zdeňka Hřiba.

Právě kontrolu rozhodování a větší transparentnost hlasování radních má nastavit novela jednacího řádu, který připravila radní Hana Marvanová (Spojené sily pro Prahu).

Má zavést jmenovité hlasování radních a dlouhodobou archivaci jejich rozhodnutí. To pro případ, že by některé z nich v budoucnu prošetřovala policie. Na stejném principu hlasuje i celé pražské zastupitelstvo.

„Piráti od počátku stávající koalice jmenovité hlasování na radě prosazovali. Bohužel pro část klubu Spojených sil, kterého je součástí právě radní pro legislativu Hana Marvanová, je toto neprůchozí. Zvukové záznamy se už nyní archivují standardní cestou po určenou dobu,“ tvrdil primátor Hřib Novinkám.

Jenže podle Jiřího Pospíšila, který je lídrem Spojených sil, schválení návrhu nic nebrání.

Museum Kampa se po požáru otevře pro veřejnost

„Kdyby Piráti, tak hrozně chtěli transparentnost hlasování, tak to už dávno prošlo. Minimálně hlasy TOP a Pirátů. Nevím, v čem ten problém je a proč to hází na nás. Předložili jsme návrh naší členky Hany Marvanové, nic neblokujeme a naopak primátor Hřib je ten, který na naše dotazy, proč to ještě nebylo předloženo, neodpovídá,“ reagoval Jiří Pospíšil.

Rada Prahy přitom hlasuje o miliardových projektech. Připomeňme hlasování rady města před několika měsíci o geologickém průzkumu metra D a tajné hlasování z loňského dubna o zrušení až dvoumiliardové veřejné zakázky na bourání Libeňského mostu. Právě u projektu na bourání mostu vedení Prahy čelilo podezření z falšování výsledku hlasování.

V pražské koalici ale nejsou jen Piráti a Spojené síly, sedí v něm také zástupci Prahy Sobě i ti podle kuloárních informací nejsou jmenovitému hlasování nakloněni.

„Diskusi stále vedeme. V některých případech by členové rady měli mít možnost rozhodovat se podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, aniž by byli pod osobním tlakem. Proto je i nejmenovité hlasování nedílnou součástí demokracie a paušálně jej nezavrhujeme. Bavíme se s koaličními partnery o tom, na které situace by se mělo a nemělo vztahovat,“ řekl šéf klubu Prahy Sobě Jan Čižinský.

I za situace, kdy by návrh neměl podporu Čižinského Prahy Sobě, hlasy Pirátu a Spojených sil by prošel. Proč stále leží neprojednán na stole primátora, zůstává otázkou. Zablokovaný jednací řád ale ukazuje, jak prapodivně funguje slepenec Pirátů a Prahy sobě na Pražské radnici, která sice hlásá transparentnost ale s jejím zavedením nespěchá.

Soutěživý svět přivedl instruktorku Marii až k poruše příjmu potravy. Nyní šíří osvětuNepřehlédněte