Primátorka Jihlavy Koubová vyzývá vládu: Zrušte zákaz vánočních trhů

30.11.2021
Redakce

Primátorka Jihlavy Karolína Koubová vyzvala v otevřeném dopise premiéra v demisi Andreje Babiše a nově jmenovaného premiéra Petra Fialu, aby zrušili zákaz adventních a vánočních trhů. Uvedla, že chápe nutnost omezovat sociální kontakt kvůli epidemii, výše zmíněné opatření podle ní ale nedává smysl. Zároveň uvedla, že nechce ‚švejkovat‘ a pravidla obcházet. Text dopisu radnice zveřejnila na webu.

„Vnímám současnou složitou covidovou situaci, nárůsty nemocných i nutnost zajistit bezpečnost. Vnímám ale také neskutečnou únavu a naštvání lidí,“ uvedla primátorka v dopise. Připomněla to, že nařízení vlády přišlo dva dny před začátkem adventu, kdy už ve většině měst trhy začínají. „Jak mám vysvětlovat, že v uzavřených nákupních centrech je gastro otevřené, ale venku na čerstvém vzduchu si nedáte ani čaj? Argument, že pod střechou je možné kohokoli lépe zkontrolovat, už dávno neobstojí,“ míní Koubová.

Na Masarykově náměstí v Jihlavě je od neděle přístupné kluziště s uměle vytvořeným ledem, kapacita je omezená na 80 lidí. Adventní tržiště zůstalo uzavřené, podle údajů města bylo odvoláno 40 prodejců. Zrušený byl doprovodný program. Vláda povolila jen prodej vánočních stromků a ryb.

Koubová v otevřeném dopise upozornila na to, že se město na různé varianty omezení připravovalo. Mezi stánky nechalo rozestupy, má stojany na dezinfekci. „I kulturní program, který je rozdělený na velké akce a menší akce místních spolků jsme byli připraveni korigovat podle povoleného množství lidí,“ uvedla. Dodala, že se nediví kolegům z některých měst, že trhy jen přejmenovali a nechali je otevřené. „Já touto cestou jít nechci, já bych si opravdu přála, aby ta pravidla, která nám pomohou, dávala smysl,“ napsala.

Minulý měsíc jihlavská radnice uvedla, že má na vánoční program připravených sedm milionů korun, stejně jako předloni, kdy měl podobný rozsah. Před dvěma lety se v příjmech městu vrátily dva miliony.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte