• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Případ zpronevěry starostky obce Libavá se nebude dál řešit

  24.11.2023
  Simona Knotková

  Případ zpronevěry peněz, v němž obvinění čelila bývalá starostka Libavé Štěpánka Tichá, definitivně končí. Obec podle současné starostky Oldřišky Valtošové po napravení procesní chyby nepodala stížnost proti rozhodnutí žalobkyně stíhání Tiché podmíněně zastavit.

  Valtošová ve čtvrtek řekla, že škoda byla nahrazena a situace v obci se již uklidnila. Žalobci z krajského státního zastupitelství na konci října rozhodli, že podmíněné zastavení trestního stíhání Tiché není pravomocné kvůli procesnímu pochybení. Rozhodnutí totiž nebylo obci, která byla v případu poškozenou, řádně doručeno.

  Valtošová uvedla, že obec již usnesení o zastavení stíhání bývalé starostky a dvou úřednic obdržela. „Chyba byla napravena, neměli jsme už důvod usnesení napadnout. Škoda již byla obci v plné výši uhrazena, což bylo i podmínkou zastavení trestního stíhání. Nyní budeme dělat audit a pokud bychom na nějaké nesrovnalosti přišli, řešili bychom to cestou ohledně náhrady finančních prostředků,“ doplnila starostka.

  Podle usnesení žalobkyně bývalá starostka Tichá zpronevěřila přes 400 000 korun. Peníze získávala například uzavřením fiktivních dohod o provedení práce na rodinné příslušníky i na lidi z obce, kteří však o tom nevěděli. Ze zpronevěry peněz policie původně kromě bývalé starostky obvinila také dvě pracovnice úřadu. Státní zástupkyně Lenka Svobodová podle serveru Seznam Zprávy v usnesení uvedla, že všechny obviněné se v plném rozsahu doznaly, vyslovily lítost a projevily ochotu nahradit způsobenou škodu, čímž splnily podmínky pro zastavení stíhání. U soudu by jim hrozilo za zpronevěru až pět let vězení.

  Tichá kandidující za sdružení Nezávislá Libavá se nakonec 19. září rozhodla rezignovat, tehdy řekla, že tak učinila poté, co o situaci v obci jednala se zástupci opozice. Funkce se vzdala k 30. září, mandát zastupitele si ponechala. Na její místo byla poté zvolena 16. září Oldřiška Valtošová z uskupení Občané za změnu.

  Zdroj: ČTK



  Nepřehlédněte