• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Připomínka věhlasného tvůrce „barokní gotiky“

  6.2.2023
  Vítězslav Hospes

  Žádný milovník architektury, jednotlivých etap jejího vývoje, staveb, které uchvacují po staletích, se neobejde bez velké postavy Jana Blažeje Santiniho – Aichela. Tento český barokní architekt italského původu, jehož styl bývá označován jako „barokní gotika“, se narodil 3. 2. 1677 v Praze. Zanechal po sobě vzdor předčasné smrti (ve věku 46 let) nesmírně rozsáhlé dílo, precizní, často novátorské, byl vynikající praktik a zároveň velký vizionář, který dokázal zhmotnit sny. V Čechách se snad nenajde nikdo, kdo by se s jeho jménem nesetkal (jeho monografie uvádí 80 ! realizovaných staveb) – jen si připomeňme alespoň některé jeho geniální počiny: Přestavbu katedrály Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci, Kolovratský palác v Praze, zámek Karlova koruna, putovní kostel na Zelené Hoře, pokračovat bychom mohli dlouho. V Česku dokonce byly obdivovateli jeho tvorby založeny webové stránky…

  Celoroční projekt Santini Immortalis první krok učinil v Kutné Hoře, když se místní farnost společně s ostatními kutnohorskými subjekty rozhodla oslavit a připomenout dílo geniálního architekta. V programu jsou výstavy, přednášky, workshopy i prohlídky.

  Úvodní výstava byla symbolicky zahájena v pátek 3. února, v den Santiniho narození, v podkroví sedlecké katedrály (kam lze mimochodem vystoupit po Santiniho schodišti). Vystavujícími jsou studenti Grafického designu a digitálních médií Západočeské univerzity v Plzni na Sutnarce, kteří Santiniho osobnost a dílo přibližují soudobými postupy: formou současné grafiky a typografie. Práce jsou vytištěny i digitálně zpracovány do krátkých videí.

  Vernisáž zahájili úvodním slovem farář sedlecké farnosti P. Pavel Tobek, kurátorka výstavy Radka Zahradníková i profesorka Západočeské univerzity Ditta Jiřičková. Tato výstava potrvá do 12. března 2023.


  Témata:

  Nepřehlédněte