• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Příznaky Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby může včas rozpoznat nová speciální aplikace

  8.12.2023
  Doris Drienová

  Odhalit příznaky a zpomalit rozvoj Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby má pomoci aplikace Cogni Trainee, kterou vytvořili odborníci z Pražského inovačního institutu, Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT) a Národního ústavu duševního zdraví.

  Aplikace u uživatelů testuje paměť, řeč, pozornost, prostorovou orientaci a rozhodování a dokáže zachytit případné zhoršení těchto schopností, které by mohlo být prvními signály onemocnění. Právě ve velmi časném stadiu je možné zpomalit rychlost rozvoje nemoci a oddálit její progresi tréninkem nebo medikací, informovali ve čtvrtek novináře zástupci nově vytvořené aplikace.

  „Včasná diagnóza pomůže zachovat člověka co nejdéle v jeho přirozeném domácím prostředí. To je důležité nejen pro společnost, ale i pro veřejné rozpočty,“ uvedl jeden z autorů projektu Viktor Kubát.

  Podle odhadu lékařů bude v Česku v roce 2050 žít téměř půl milionu lidí s nějakou degenerativní nemocí mozku. V současné době má taková onemocnění asi 200.000 lidí, zhruba polovinu tvoří lidé s Alzheimerovou chorobou a dalších 30.000 až 50.000 s Parkinsonovou nemocí. Část z nich ale o své nemoci neví. Příčinou nárůstu počtu nemocných je podle expertů zejména stárnutí populace. Řada degenerativních nemocí mozku se projevuje poruchou řeči, například u Parkinsonovy nemoci je řeč tichá a monotónní, u Alzheimerovy choroby má pacient problémy s jejím obsahem.

  Testování kognitivních schopností může podle autorů nové aplikace mnohé napovědět o stavu jedince a změnách jeho duševní kondice. Testy v aplikaci hodnotí uživatelovu schopnost udržet pozornost, paměť a hmat a celá testovací série zabere méně než 20 minut. Pokud se uživatel podle autorů otestuje aspoň dvakrát za tři měsíce, získá údaje, které mohou sloužit jako indikátor možného zdravotního problému.

  „Ztracené schopnosti nelze vrátit, ale postup nemoci je možné co nejvíce zbrzdit. Proto je včasné varování tolik potřebné,“ dodala další z autorů testovací aplikace Olga Štěpánková.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte