Pro ukrajinské studenty je největší překážkou pro vstup na střední školu jazyková bariéra

31.3.2022
Roman Kořinek

Vedení Karlovarského kraje chce mladým běžencům pomoci, proto pro ně zřizuje kurzy českého jazyka. Ty budou probíhat na třech gymnáziích a obchodní akademii. Podle krajské mluvčí Jany Pavlíkové je Karlovarský kraj zřizovatelem většiny středních škol v regionu, proto ve spolupráci s jejich řediteli připravil jazykové vzdělávání dětí ukrajinských uprchlíků ve věku od 14 do 18 let.

„Kurzy českého jazyka pro ukrajinské děti se plánují v období od dubna do června letošního roku,“ uvedla tisková mluvčí.

Kurzy budou organizovat První české gymnázium v Karlových Varech, Obchodní akademie, vyšší odborná škola cestovního ruchu a jazyková škola rovněž v Karlových Varech a dále Gymnázium Sokolov a Gymnázium a obchodní akademie Mariánské Lázně.

„Naším cílem je, aby si budoucí ukrajinští žáci našich středních škol zvykli na české prostředí a získali základní znalost jazyka, která je pro začlenění do výuky naprosto nezbytná. Počítáme s tím, že vzniknou čtyři kurzy pro skupiny po dvaceti dětech, které se budou učit česky třikrát týdně dvě hodiny. Pokud bude zájem, je možné ještě počet hodin rozšířit,“ vysvětlil krajský radní Jindřich Čermák (Piráti) s tím, že v případě velkého zájmu ze strany příchozích ukrajinských studentů bude možné zapojit i další školy.

Náklady na jazykové vzdělání zatím uhradí Karlovarský kraj ze svého rozpočtu. Vedení kraje ale počítá s tím, že ministerstvo školství vyhlásí dotační titul, ze kterého bude možné tyto výdaje alespoň částečně financovat.

„O možnosti přihlásit se do kurzů bude kraj informovat příchozí v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině, na svých sociálních sítích a na krajském webu s informacemi pro ukrajinské uprchlíky,“ dodala Jana Pavlíková.

Zdroj: vzNepřehlédněte