Cílem akce není nijak blokovat provoz nebo vozovky. Médiím to řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.
„Vnímáme požadavky a systém zemědělské politiky jako stále více neúnosnější, nespravedlivější a vychýlený už tím, že zemědělci v Evropské unii musí plnit velmi přísné standardy a zákonné požadavky a trh přitom není chráněný nijak proti dovozu výrobků ze zemí, kde podobné podmínky plnit nemusí a tím pádem mají nižší náklady,“ uvedla Šťastná.
Dodala, že kvůli tomu se řada zemědělců dostává do složitých situací. Někteří kvůli tomu zvažují i ukončení živnosti. Jde většinou o malé zemědělce, kteří hospodaří na menších plochách. „Narůstají nároky na byrokracii, zvyšuje se počet kontrol. Velmi zásadním problémem pak je příliš ambiciózní zelená politika. Všichni zemědělci chtějí mít zdravou půdu, ale pokud by se Green Deal podle plánů dotáhl do konce, tak už tady prakticky nezůstane produkční zemědělství. A bude se sem dovážet například hovězí maso z Brazílie, kde kvůli tomu kácí pralesy a zvyšuje se uhlíková stopa,“ uvedla Šťastná.
Protesty zemědělců se konají po celé republice. Organizují je Agrární komora, Zemědělský svaz a Asociace soukromého zemědělství. Tyto organizace se distancovaly od pondělního protestu, který organizovali například předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek nebo bývalý prezident Agrární komory ČR a majitel firmy Rabbit Trhový Štěpánov Zdeněk Jandejsek.
Zdroj: ČTK