• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Průvody, vystoupení i doprovodné akce: Sokolové v krajích se začínají slétat

  19.5.2024
  Doris Drienová

  Na veřejná vystoupení sokolů, průvody i doprovodné akce se mohou těšit lidé na krajských sokolských sletech. První se koná příští víkend v Třebíči, pokračovat budou do poloviny června.

  Vyplývá to z informací na webu České obce sokolské. Přehlídek se zúčastní i další sportovní a kulturní spolky, které nejsou součástí Sokola. Krajským sletům předchází oblastní a župní slety, které se konají od začátku května. Všesokolský slet bude od 30. června do 5. července v Praze.

  Například v Pardubicích bude na krajský slet zvát 70 zavěšených deštníků v Klášterní ulici v centru města. Mají připomínat nejobsazenější skladbu sletu Babí léto pro ženy a seniorky. Brněnskému sletu, který se bude konat 9. června, má předcházet soutěž ve šplhu na osm metrů dlouhém laně. Účastníci se na většině míst mohou těšit na slavnostní sletové průvody. Součástí doprovodných programů jsou i divadelní a hudební vystoupení, sportovní exhibice nebo aktivity pro děti a dospělé.

  Krajské slety jsou podle organizace pro účastníky důležitou zkouškou před finálním vystoupením na všesokolském sletu v Praze. Na fotbalovém stadionu v Edenu se ho zúčastní skoro 20.000 cvičenců z Česka i ze zahraničí. Na stejném místě byly také předchozí dva ročníky sportovní akce v roce 2012 a 2018.

  Sokolové napříč republikou nacvičují 12 skladeb různých věkových kategorií. V Edenu budu k vidění také tři skladby hostů a vystoupení nového cirkusu. Hromadné skladby jsou vyvrcholením sletového týdne. Jeho součástí budou i kulturní aktivity, sletový průvod Prahou, mše v katedrále svatého Víta a další akce. Aktuální informace o všesokolském sletu pro účastníky i návštěvníky nabízí mobilní aplikace.

  Přípravy všesokolského sletu, který se koná po šesti letech, vrcholí ve stínu aféry, kdy zaměstnankyně Sokola podle policie podvedla organizaci i banku a neoprávněně získala desítky milionů korun. Šlo o bývalou asistentku tehdejší starostky Sokola Hany Moučkové, která kvůli tomu začátkem března odstoupila z funkce. Na svou funkci rezignoval v dubnu i jednatel organizace Josef Těšitel. Organizaci nyní vede Martin Chlumský, do funkce starosty ho výbor zvolil na konci dubna. Chlumský, který byl předtím prvním místostarostou, byl jediným kandidátem.

  První všesokolský slet se konal 18. června 1882 na pražském Střeleckém ostrově, dvě dekády činnosti Sokola tehdy oslavilo 720 cvičících. Později se počty účastníků sletů pohybovaly až ve stovkách tisíc. Sokol byl ve 20. století třikrát zakázán. Naposledy svou činnost obnovil po listopadu 1989, přitáhnout statisíce zájemců o cvičení se mu ale i kvůli dlouhým čtyřem dekádám nečinnosti už nepodařilo. V Česku je 42 sokolských žup, které sdružují přes 1000 tělocvičných jednot.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte