• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • První české mládě vombata vystrkuje nos z matčina vaku! Chovatelé už znají jeho pohlaví i jméno

  14.6.2024
  Doris Drienová

  V pražské zoologické zahradě mohou návštěvníci nově vidět mládě vombata, první mládě tohoto vačnatce narozené v Česku.

  Narodilo se samici Winkleigh loni v září, tato zvířata se však rodí v embryonálním stadiu a následně se vyvíjí v matčině vaku, ze kterého nyní začalo vylézat. Média o tom informoval mluvčí zahrady Filip Mašek. V sobotu 15. června zároveň Zoo Praha slavnostně odhalí pohlaví a jméno mláděte, připraven bude i doprovodný program.

  „Od února začalo mládě z vaku vystrkovat končetiny, od března poté svou tehdy ještě holou hlavu. Nyní je již osrstěné a před pár dny poprvé opustilo vak své matky Winkleigh na krátkou procházku,“ uvedl Mašek.

  Rodiči mláděte je první chovný pár vombatů obecných v Česku, a sice pětiletá samice Winkleigh a tříletý samec Cooper. Patří k tasmánskému poddruhu vombata obecného, který se oproti kontinentálním vombatům vyznačuje více šedivou srstí, menším vzrůstem a díky tamnímu chladnějšímu klimatu i lepší snášenlivostí na české podnebí.

  „Samec Cooper to zpočátku neměl se svou družkou Winkleigh jednoduché. Přímo z Tasmánie pocházející samice proháněla Coopera po výběhu a uštědřila mu při seznamování nejeden kousanec. Neexistuje ale lepší potvrzení toho, že si k sobě našli cestu, než narozené mládě – první svého druhu v českých zoologických zahradách,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

  V sobotu 15. června se zájemci ve 14:00 dozví pohlaví a jméno mláděte. Připraven bude i tematický program pro děti. Děti si budou moci vyzkoušet hrabání a měření vombatích nor nebo hledání pokladu.

  Vombat obecný je nejbližším příbuzným koaly, obývá Tasmánii a vlhčí oblasti Austrálie. Své teritorium si značí trusem, který má neobvyklý tvar krychle. Velkou část života tráví hloubením podzemního systému nor a chodeb. Z tohoto důvodu mají samice vak obrácený otvorem dozadu, aby mládě nezasypávaly hlínou.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte