• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • První letošní sokolský slet na Vysočině se uskuteční v Třebíči

  12.5.2024
  Simona Knotková

  V Třebíči se 25. května uskuteční letos první krajský sokolský slet před celostátním sletem, který bude v Praze.

  Pořadatelé očekávají kolem 1000 cvičenců z Havlíčkovy župy a župy plukovníka Švece, které na Vysočině působí. Už tuto sobotu se na dvou místech v kraji uskuteční také oblastní slety. Informovali o tom starosta župy plukovníka Švece Jozef Šabľa a její jednatel Martin Zuzaňák.

  V Třebíči, jejíž sokolové disponují vlastním otevřeným stadionem, se krajské slety konaly i v minulosti. Kdysi byla sídlem župy plukovníka Švece, která má nyní sídlo v Jihlavě a patří k největším sokolským župám v Česku, má asi 7400 členů. „Každý slet konaný od roku 2006 v Třebíči má vyšší návštěvnost. V roce 2018 už byla kapacita stadionu relativně plná. Díky tomu, že se navýšil počet cvičenců a slet je stále známější, tak očekáváme, že účast bude větší. Počítáme, že by tam mohlo být okolo 1500 diváků,“ řekl Zuzaňák. Rozhodující bude počasí, protože tribuna stadionu není krytá.

  Krajský slet sokolové připravovali asi dva roky. Realizační tým má okolo 20 lidí, v den sletu bude na třebíčském stadionu přibližně 60 pořadatelů. Náklady na slet budou podle Šabľy přes milion korun.

  Oblastní slet se v sobotu uskuteční v Želetavě na Třebíčsku. „Sbor v Želetavě není početně velký, ale v této aktivitě má velkou tradici. Je tam úžasná parta především žen v čel s Mílou Hamerníkovou. Na slet se sjede asi 60 procent cvičenců z naší župy, očekáváme, že jich bude 300 až 400,“ řekl Zuzaňák. Druhý oblastní slet se bude konat v sobotu v Přibyslavi, tamní organizace patří pod župu Havlíčkova.

  Slet je vyvrcholením činnosti sokolů a jejich reprezentace, kterým podle Šabľy dávají znát svoji všestrannost, na rozdíl od úzce zaměřených sportovních klubů. „Sokolské slety jsou opravdu historickým fenoménem,“ dodal Zuzaňák. Přesto se podle něho pravidelně objevují otázky, jestli je to pro Sokol stále živá aktivita. Podle Zuzaňáka ale má smysl podporovat činnost propojující generace při společně strávené příjemné činnosti, která není závislá jen na výkonech.

  Všesokolský slet se uskuteční v Praze od 30. června do 5. července.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte