První polopodzemní kontejnery jsou v Maloměřicích. Neucpávají se

8.1.2022
Jan Štoll

Podzemních kontejnerů je už v Brně třicítka. Polopodzemní se ale jako první objevily v maloměřické ulici Vrbí. Jejich vhazovací otvory by se neměly ucpávat a popeláři je nevyváží poloprázdné.

Tyto kontejnery jsou zapuštěny do země jen z poloviny, mají širší vhoz a panuje v nich stálejší teplota, což omezuje zápach. Krom toho se odpadky padající z výšky dvou a půl metrů v nádobě částečně stlačí vlastní vahou. „Nedochází k ucpávání vhozových šachet, což je bohužel občasná bolest podzemních kontejnerů, pokud je do nich vkládán odpad nedostatečně natrhán či sešlapán. Z důvodu ucpaného vhozu jsme občas vozili zbytečně prázdné kontejnery s jinak velkou kapacitou,“ vysvětluje Filip Leder šéf SAKO Brno, která zbavuje město odpadu.

Nádoby jsou určeny pro sběr skla, papíru a plastu. Popeláři je kontrolují prakticky denně. „Papírový odpad se bude vyvážet v pondělí, ve středu a v pátek, sklo ve středu a plast v úterý, ve čtvrtek a v sobotu,“ říká Leder.

Kapacita kontejneru na sklo je 3 metry krychlové, zásobníky na plast a papír mají shodný objem 5 metrů krychlových. „Parčík mezi ulicemi Vrbí a Karlova jsme vybrali právě pro vytíženost stávajícího sběrného místa. Nové polopodzemní kontejnery téměř zpětinásobí jeho dosavadní kapacitu,“ dodává místostarosta Maloměřic a Obřan Stanislav Dvořák.

Maloměřické polopodzemní kontejnery jsou první v Brně i na území Jihomoravského kraje. Další nejbližší mají až v Prostějově, Olomouci a Valašském Meziříčí.

STONepřehlédněte