Psí pomocníci soutěžili v Motole o titul Mistra České republiky

1.7.2022
Renata Říhová

Nezisková organizace Helppes z Prahy 5 ve spolupráci s Klubem speciálního výcviku Českého kynologického svazu uspořádala 4. června v areálu Helppes v Motole již 12. ročník vrcholné soutěže majitelů asistenčních a vodících psů – Mistrovství České republiky ve výkonu asistenčních a vodících psů.

Celý den probíhal ve skvělé atmosféře díky organizátorům akce, výjimečným soutěžícím a všem návštěvníkům, kteří se rozhodli podpořit jedinečné mistrovství malé i dospělé spoluobčany s handicapem. Pátá městská část, která již dlouhou dobu podporuje činnost neziskové organizace Helppes, byla zastoupena radním Petrem Lachnitem (ANO 2011), který převzal nad touto výjimečnou soutěží záštitu a byl průběhu soutěží osobně přítomen.

Mistrovství začalo prezentací soutěžících a slavnostním nástupem. První část soutěží byla zaměřena na poslušnost psích pomocníků vodících a asistenčních pejsků. Druhá, tak zvaná speciální část, měla prokázat schopnosti psů asistovat svým majitelům v každodenním životě. To znamená, že soutěžící psi musí zvládnout například otevírání dveří, přinášení předmětů, rozsvěcování a zhasínání, opora při vstávání a mnoho dalších dovedností. Pro vodící psy byla ve speciální části soutěže připravena trasa, kterou museli psí pomocníci bezpečně provést svého nevidomého majitele.

Absolutní vítězkou, mistryní ČR ve výkonu asistenčních psů pro rok 2022 se stala Věra Janoštíková s flat coated retrievrem Medicine man Černá sluníčka (Zack) a vítězkou soutěže ve výkonu vodících psů pro rok 2022 byla vyhlášena Andrea Řeháková s labradorským retrievrem Asistentem z Neblažovského revíru.

Helppes je první nezisková organizace svého druhu v České republice, která pomáhá osobám se zdravotním postižením na cestě k integraci, soběstačnosti a samostatnosti, pomocí speciálně vycvičených psů a která získala akreditaci mezinárodní odborné organizace Assistance Dogs International.

Zdroj: Praha 5


Témata:

Nepřehlédněte