Ptáčata kvůli horku vyskakují z hnízd, záchranné stanice mají zoufale málo prostoru

5.8.2022
Doris Drienová

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v pražských Jinonicích v první polovině tohoto roku ošetřila asi o pětinu více pacientů než loni – a počty zvířat, která přijímají do péče, i nadále stoupají.

Nejde přitom jen o zraněné nebo handicapované dospělé jedince, k záchranářům často přicházejí i mláďata, která ještě nejsou dost velká, aby ve volné přírodě sama obstála.

„Mláďata se do naší péče dostávají z mnoha důvodů. Stává se, že jim někdo, ať už úmyslně, nebo omylem, zničí hnízdo, že je napadne predátor anebo že přijdou o rodiče, kteří uhynou například při nárazu do prosklené plochy, ve spárech kočky, pod koly auta nebo v důsledku jiné nehody,“ uvádí Petra Fišerová, mluvčí organizace Lesy hlavního města Prahy, která záchrannou stanici v Jinonicích provozuje.

Počty mláďat, která potřebují pomoc pracovníku záchranné stanice, může podle Fišerové zvyšovat i počasí. Při současných vysokých teplotách vyskakují ptáčata z rozpálených hnízd a ani letní bouřky či silný vítr se neobejdou bez problémů.

Dospělá zvířata se do záchranné stanice dostávají obvykle kvůli tomu, že potřebují ošetřit – nejčastěji po napadení jiným živočichem, například psem. Mezi další obvyklé úrazy zvířecích pacientů patří zranění po nárazu do překážky jako jsou skleněné plochy nebo trolejové vedení, stejně tak jako úrazy po střetu s automobilem či vlakem.

Nejčastějšími pacienty stanice jsou letos prozatím kachny, kterých bylo doteď ošetřeno téměř 400. Mezi další obvyklé návštěvníky záchranné stanice patří holubi hřivnáči, sýkorky, ježci, straky a zajíci.

Většina zvířat, která byla přijatá se zraněním, se úspěšně zotavila a byla vypuštěna zpět do volné přírody. Zvířata s trvalým handicapem, která se do volné přírody vrátit už nemohou, zůstávají v péči záchranářů a jsou umístěná v prostorách stanice nebo v zookoutcích v Praze. Stanice nyní pečuje asi o 70 takových zvířat, mezi nimiž jsou i kamerunské sovy, krkavci nebo sovy.

Stanice v pražských Jinonicích funguje od roku 2012. Počet zraněných či jinak handicapovaných zvířat, které stanice ročně přijme, podle mluvčí v posledních letech stoupá. Zatímco například v roce 2017 bylo nově přijato 4134 zvířat, v roce 2021 jich bylo zhruba o 1000 více. Současná kapacita stanice tak už zdaleka nestačí, v plánu je proto postavit nový areál s kapacitou dvojnásobnou.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte