• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Ptačí chřipka postihla v Okrouhlici na Havlíčkobrodsku dva malé chovy

    17.2.2023

    V Okrouhlici na Havlíčkobrodsku byla potvrzená nová ohniska ptačí chřipky ve dvou malých chovech. V jednom hospodářství bylo 11 kusů, kachny a slepice, ve druhém bylo 116 slepic. Chovatelé ohlásili úhyny krajské veterinární správě. Zbývající kusy byly utraceny, sdělil mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Počet zjištěných ohnisek ptačí chřipky v Česku tak letos stoupl o dvě na 15.

    V menším chovu uhynulo šest kusů drůbeže, ve druhém postupně asi 60 slepic. „Veterinární inspektoři v chovech odebrali vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu na vyšetření, které následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5. Na stanovení patogenity se v tuto chvíli čeká,“ uvedl mluvčí.

    V obou hospodářstvích byla přijatá taková opatření, aby se nákaza dál nešířila. Vymezená budou ochranná pásma, v nichž budou platit mimořádná veterinární opatření.

    Státní veterinární správa zakázala kvůli šíření ptačí chřipky od loňského 14. prosince v celé zemi venkovní chov drůbeže. V ČR se minulý rok objevilo 20 ohnisek nákazy. Na konci roku se potvrdilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v republice a to ve velkochovu slepic v Brodu nad Tichou na Tachovsku. Veterináři museli usmrtit téměř 750.000 nosnic.

    Na Vysočině byla od loňského prosince potvrzená ptačí chřipka jen v jednom malém chovu s 15 slepicemi a sedmi kachnami v Rovečném na Žďársku.

    zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte