Táborská zoologická zahrada získala tři samce turaka bělolícího. Jde o první ptáky, které zoo umístí do nově postaveného ptačího domu. Vybudovaný objekt je určený především jako zimoviště pro papoušky, řekl mluvčí táborské zoo Filip Sušanka. Turako bělolící je od roku 1995 uveden v příloze II seznamu CITES. Znamená to, že jeho výskyt může být ohrožený.
„Turako bělolící je velice zajímavý pták. Přirozeně se vyskytuje pouze na území několika afrických států jižně od Sahary. Ještě na konci 20. století byli řazeni mezi kukačky. Až nejnovější výzkumy pomocí analýzy DNA odhalily, že turakové jsou příbuzní kukaček, papoušků a hoacinů. Jejich nejbližšími příbuznými jsou právě takřka vyhynulí hoacinové. Za zmínku stojí také jejich neobvyklé zbarvení, které je velmi specifické, protože ho tvoří dvě unikátní barviva. Červený turacin, který dominuje na letkách, a zelený turakoverdin, přičemž obě barviva jsou organickými sloučeninami obsahujícími atomy mědi. Z purpurového peří jediného ptáka lze získat až osm mikrogramů mědi,“ uvedl ředitel táborské zoo Evžen Korec.
Korec uvedl, že turakové mají specifické stravovací návyky. „Jsou plodožravými ptáky, takže pro ně musíme zajistit speciální krmení, které může být velké maximálně jeden centimetr krychlový, protože jinak by ho nepozřel. V našich podmínkách mohou jíst například borůvky, jahody, maliny či jablka. Nejraději mají papáju. Větší ovoce musí být nakrájeno na maximálně jednocentimetrové kousky,“ uvedl.
Táborská zoo postavila ptačí dům za několik milionů korun kvůli tomu, aby nemusela převážet hlavně papoušky na zimu mimo areál. Ptačí dům vytváří pro zimování ideální podmínky.
Táborská zahrada je největší soukromá zoo v Česku. Rozkládá se zhruba na deseti hektarech. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Ročně ji navštíví více než 110.000 lidí. V zoo žije přes 530 zvířat více než 80 druhů.
Zdroj: ČTK