Pusté prostory na okraji Kutné Hory oživily (zatím) dvě nové sochy

22.5.2022
Vítězslav Hospes

Po roce 1820 koupila zrušené cisterciácké panství v Sedlci rodina Schwarzenbergů  a začala opět vařit pivo. Původní pivovar na kutnohorském předměstí Sedlec ((pár kroků od slavné katedrály Nanebevzetí Panny Marie) byl založen v 16. století, pivo se tu vařilo do roku 1943, ročně kolem devíti tisíc hektolitrů piva. Později v něm byl státní statek. Rodina Schwarzenbergů získala zámecký areál v restituci po roce 1989. Část s pivovarem prodala v roce 2010 Janu Chejnovi, restaurátorovi a akademickému malíři. Pořádají se zde exkurze, festivaly a další, především kulturní akce. Objekt postupně mění tvář, ve finále zde má být ubytování, restaurace a výstavní sál.

Zelené plochy, spíše louky v okolí pivovaru působí v tak frekventovaném a turisty hojně navštěvovaném místě dost rozpačitě (v blízkosti je i proslulá kostnice) a volaly po oživení, což bylo hlavním impulzem k tomu, aby Divadlo X10 – s pivovarem dlouhodobě spolupracuje – vyhlásilo I. ročník Open Call na vytvoření sochy, která „louce“ dá nový rozměr a obohatí nabídku současného umění ve veřejných prostorách města pod Barborou.

Socha Niny Kirk připomíná morový sloup

Z přihlášených 12 umělců byly vybrány dvě autorky, jejichž díla od vernisáře 21. května 2022 již v daných prostorách stojí a vzbuzují zaslouženou pozornost.

Socha Výkřik od Nikoly Emmy Ryšavé křičí už svou rudou barvou, ale i jinými aspekty reaguje na současnost Ukrajiny. Výkřik, který se snaží probudit celé lidstvo. Výkřik protestu proti zbytečnému prolévání krve…

Druhá socha Jupiter je reakcí Niny Kirk na covid, jakousi obdobou někdejších morových sloupů, výrazem naděje, že epidemie skončila…

Obě sochy setrvají na svých místech do 20. října 2022 a iniciátoři akce doufají, že daný prostor uvítá i v budoucnosti obdobné projekty současného výtvarného umění.

O tom, že programy Pivovaru Sedlec se vyplatí sledovat, svědčí řada dalších plánovaných akcí na letošní rok. Závěrem si tedy připomeňme některé z nich:

4. 6. Mural Art (výtvarné zpracování plotu kolem pivovaru), 24. – 26. 6. festival Vykloubení (zaměřený na mladé a začínající české hudebníky), 7. – 10. 7. Oldstars On The Road (převážně z divadelního repertoáru studentské skupiny). 27. 8. Probuzení (celodenní akce v Zámecké ulici, divadlo pro děti, busking, aj.), 8. – 10. 9. VIII. ročník festivalu nezávislého divadla.


Témata:

Nepřehlédněte