• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • „Putin je borec,“ napsal exzastupitel Bruntálu na sociální síti. Soud nyní rozhodl o jeho odvolání proti rozsudku za schvalování ruské agrese na Ukrajině

  24.11.2022
  Doris Drienová

  Odvolací senát Krajského soudu v Ostravě ve čtvrtek zamítl odvolání někdejšího bruntálského zastupitele za SPD Daniela Makaye, který byl odsouzen za výroky schvalující ruskou vojenskou agresi na Ukrajině. V únoru napsal na facebook, že Putin je borec a odzbrojí „ukrofašisty“ a že by Rusko mělo na Ukrajinu shodit vodíkovou bombu. Okresní soud v Bruntále mu za to uložil peněžitý trest 45.000 korun.

  Od Makaye i jeho slov se distancovalo vedení Bruntálu i SPD. Komunální politik, který letos do zastupitelstva nekandidoval, se odvolal. Rozsudek je už pravomocný. Přípustné je jen dovolání, jako mimořádný opravný prostředek.

  Soudce ve zdůvodnění uvedl, že rozsudek okresního soudu byl věcně správný. „S hodnocením soudu souhlasíme. Proto jsme rozhodli o zamítnutí,“ řekl. Dodal, že výše peněžitého trestu je odpovídající a odpovídá i majetkovým poměrům obžalovaného.

  Makay u soudu v Bruntále i ve čtvrtek své výroky obhajoval tvrzením o tom, že na Ukrajině působí fašisté a ukrajinská vláda nechává zabíjet Rusy. Bývalý zastupitel tvrdí, že jeho výroky směřovaly výhradně proti údajným ukrajinským fašistům. „Nevěřím, že žiji v právním státě,“ řekl Makay.

  Komentáře, za které byl odsouzen, Makay na svůj profil přidával z Tanzanie, kde byl na služební cestě. „Putin je prostě borec. Věřím, že se mu podaří odzbrojit ukrofašisty,“ napsal Makay na svém profilu na facebooku. V dalším příspěvku například uvedl, že by jako bývalý profesionální voják navrhoval použití i vodíkové bomby nižší tonáže.

  Před soudem se označil za antifašistu a antikomunistu. „Vůbec nerozumím tomu, proč je omezována svoboda slova. Celé to bylo namířené proti fašismu na Ukrajině, nic nebylo proti ukrajinskému lidu. Mám na Ukrajině přátele, vozil jsem tam humanitární pomoc,“ řekl před soudem. Podle něj je jasné, že fašisté na Ukrajině jsou. „Ukrajinská vláda proti nim nezasahuje, nechá zabíjet obyvatele Ruské federace,“ uvedl Makay u soudu.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte