• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Rabí a Velhartice lákají turisty v Plzeňském kraji nejvíc

  16.7.2022
  Andrea Jančová

  Památky v Plzeňském kraji táhnou. Ke konci června mají zatím víc než dvojnásobnou návštěvnost oproti loňsku. Zatímco loni, kdy sezonu ovlivnila opatření proti pandemii koronaviru, vidělo státní hrady a zámky v kraji do konce června 32.000 lidí, letos jich bylo 68.500.

  V porovnání s posledním předpandemickým rokem 2019 je ale letošní návštěvnost zatím o 11 procent nižší, řekla mluvčí českobudějovického pracoviště Národního památkového ústavu Markéta Slabová.

  V loňském roce se první památky v kraji mohly otevřít od začátku května, byly to šumavské hrady Rabí a Velhartice, zámky Kozel a Nebílovy na Plzeňsku, které mohly nabídnout prohlídkové okruhy bez průvodce za dodržení přísných protiepidemických opatření. Všechny státní památky se pak otevřely od června.

   „Letošní návštěvnost se začíná pomalu zvyšovat a přibližovat číslům před pandemií. K nárůstu návštěvnosti přispěly zejména kulturní akce, které se uskutečnily v selském dvoře u Matoušů v Plzni Bolevci v rámci Mezinárodního folklorního festivalu Plzeň a přilákaly přes pět tisíc návštěvníků. Výrazný nárůst hlásí i zámek Červené Poříčí, který láká na novou expozici věnovanou dětství a výchově šlechticů,“ řekla Slabová. Volně přístupné expozici s herními prvky pro děti a kinosálem s dobovými filmovými záběry z rodinného života šlechty dává v Červeném Poříčí před komentovanými procházkami hlavní budovou přednost 95 procent všech návštěvníků zámku.

  Optimistické vyhlídky přináší památkářům i začátek prázdnin. Prozatímní denní návštěvnický rekord byl v úterý 5. července na hradě Rabí, kam zamířilo 1298 turistů. Téměř 1200 lidí dorazilo v týž den i na hrad Velhartice, uvedla Slabová.

  Rabí a Velhartice patří k nejnavštěvovanějším státním památkám v kraji. Rabí zatím letos navštívilo 13.400 návštěvníků, loni jich bylo za celý rok asi 60.000. Do Velhartic letos zamířilo do konce června zatím 9500 návštěvníků, za celou loňskou sezonu jich bylo přes 51.000.Státní památky se letos otevřely už bez omezení tradičně v dubnu na víkendy, vstupné oproti loňsku zdražilo o deset až 30 korun.

  Zdroj :ČTK  Nepřehlédněte