Obyvatelé obce Láz na Příbramsku jsou znepokojeni. V posledních dnech zde totiž došlo k několika případům usmrcení zvěře, které místní přisuzují vlkům. Nalezena byla zardoušená laň a usmrcené tele ve výběhu.
Starosta obce Antonín Kropáč situaci bere vážně, ale snaží se předejít panice. „Myslivci potvrzují, že stopy nasvědčují vlkům. Laň byla nalezena blízko vesnice v dopoledních hodinách, což odpovídá nočnímu lovu vlků,“ vysvětluje Kropáč. Zároveň dodává, že obec sama nemá kompetence k řešení této situace.
Informace o výskytu vlků potvrzuje i Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Podle její mluvčí Karolíny Šůlové je přítomnost vlků v oblasti Brd potvrzena již od září loňského roku. „Vlci v posledním desetiletí postupně osidlují celou republiku. Brdy nejsou výjimkou,“ uvádí Šůlová.
Obavy místních obyvatel se rychle šíří. Na sociálních sítích se objevily zprávy o údajné smečce čítající 50 vlků. Starosta Kropáč tyto informace považuje za přehnané a plánuje uspořádat besedu s odborníky, aby obyvatelům poskytl ověřené informace.
Experti uklidňují, že vlci pro člověka nepředstavují bezprostřední nebezpečí. Bohumil Fišer z CHKO Brdy upozorňuje, že v celé Evropě není potvrzen žádný případ napadení člověka vlkem. Riziko hrozí pouze volně pobíhajícím psům a nedostatečně zabezpečeným hospodářským zvířatům.
Přesto úřady doporučují chovatelům zvýšenou opatrnost a lepší zabezpečení stád. V případě prokázaných škod způsobených vlky mají chovatelé nárok na kompenzace. Stát také poskytuje dotace na preventivní opatření v oblastech s trvalým výskytem vlků.
Situace v Lázu není ojedinělá. Nedávno byl zaznamenán výskyt vlka na dálnici D1 a hlášen byl i případ napadení ovce u Samopší na Kutnohorsku.
Zdroj: ČTK