Radnice Prahy 6 má ráda pomníky. Za nový chce utratit miliony

30.1.2020
Zuzana Půrová

Radnice se nejspíš rozhodla, že pomníky a památníky, budou tím, co tady po současném vedení radnice zůstane a s čím možná vyhraje další volby.Teď se chlubí tím, že na svém území bude mít vůbec první český pomník Marie Terezie, arcivévodkyně rakouské, královny uherské a české, která proslula řadou reforem státní správy, armády a školství. Odhalena má být socha letos, a to jižně od parku Milady Horákové, stát bude prý čtyři miliony korun.

Soutěžilo se před šesti lety

Nápad uctít Marii Terezii není nový, soutěž na jeho podobu byla vyhlášena už před šesti lety. Poté dostala šestka nové vedení, to v přípravách pokračovalo. Jenže zdaleka ne všichni jsou plánem nadšeni a kritika se ozývá dokonce z koaličních stran.

Bezpečná šestka? Lidi trápí krádeže i parkování

Místostarosta Jan Lacina (STAN) sochu hájí, odvolává se na to, že Češi se začínají k jejímu odkazu (Pozn. red. Marie Terezie) vracet, a že „obrozenecký mýtus o 300 letech úpění pod Habsburky, silně potvrzovaný komunistickým výkladem dějin, začíná zjevně slábnout,“ TOP 09, partner STANU, s nímž k sobě měli vždy velmi blízko, to vidí jinak.

TOP 09: Vhodnější by byl důstojný pomník novodobým veteránům

„Byť ctíme přání našeho koaličního partnera pomník dokončit, je podle mého názoru legitimní položit si otázku, zdali za současné situace není objemná a nákladná socha jediné ženy na českém trůně přeci jen trochu drahý špás,“ poznamenává předseda zastupitelského klubu TOP 09, KDU-ČSL Ondřej Dušek s tím, že TOP 09 prosazuje myšlenku, že i vzhledem k historickému spojení Prahy 6 s naší armádou by bylo vhodnější na Prašném mostě postavit důstojný pomník našim novodobým válečným veteránům.

Na poctu Václava Havla za 850 tisíc se dá i sednout. Praha 6 má červenou lavičku

„Občas to vypadá, že Praha 6 nemá nic jiného na práci než řešit kontroverzní pomníky či levně prodávat nejcennější pozemky na Kypr a do jiných daňových rájů. Opravdu bychom raději řešili na hlavu nám padající Polikliniku pod Marjánkou nebo šílenou dopravní situaci či zvyšovali dostupnost sociálních služeb. Místo toho jsme již podruhé za rok (první byla socha maršála Koněva) vystaveni kontroverznímu radničnímu příběhu o tom, jak někdo za nás (a bez nás) s velkou pompou rozhoduje, jaká socha bude stát v našem společném obývacím pokoji, kterým veřejný prostor je,“ kritizuje plán opoziční zastupitel Ondřej Chrást (Piráti).

Lavičky, trávníky a Koněv

Radnice šestky, kterou s částečnou obměnou koaliční partnerů vede už pátým rokem TOP 09 (první čtyři roky „vládla“ s hnutím ANO, nyní po předloňských volbách s ODS) má nejrůznější pomníky a památníky zjevně ráda. Třeba lavička Václava Havla, respektive Ferdinanda Vaňka, před Národní technickou knihovnou stála 850 tisíc korun. A pozornost si zasluhuje i památník ve tvaru letadla spitfire, který měl připomínat československého pilota Františka Fajtla. Stál čtyři sta tisíc korun, ale protože jde o pomník travnatý, tráva odrůstá a usychá. Často tak není silueta letadla vůbec k poznání a vypadá jako běžný, neopečovávaný trávník.

A zatímco řadu pomníků šestka na svém území chce a iniciuje je, jednoho se rozhodla zbavit. Loni na podzim zastupitelé rozhodli, že už v městské části nechtějí sochu maršála Koněva na náměstí Interbrigády.

Co na to lidé ze šestky…

  • Marie Terezie si to zaslouží, ale tohle místo u rušné křižovatky nad tunelem je hodně nešťastné a vůbec mě nenapadá, proč by tam kdo chodil. Možná by tam mohl být skate park.
  • Tohle místo je dost dehonestující pro pomník takovéto osoby, a tohle ztvárnění je opravdu ale opravdu ošklivé. Navíc tak ošklivé že to bude stát megaranec. Radši tam zasaďte pořádné stromy, aby se tam dalo chodit.
  • Ta zadní část „parku“ je ideální místo na běhání pro pejsky… Mohla by tam být psí louka. Stačilo by tam dat jedno oplocení od ulice, ostatní je přirozeně chráněno vysokým terénem do U. Hezký plot místo sochy MT – bylo by to užitečné a hodně by se ušetřilo.
  • Ta „socha“ je opravdu ohavná a už se těším, až zastánci republiky po ní budou malovat a zastánci mocnářství zase tu barvu umývat.
  • Ta socha má připomínat Marii Terezii? Aha. No je fakt děsná.

Zdroj: facebookový profil Dejvická partaNepřehlédněte