Radnice soutěží o vysazení Aleje svobody, výzva je otevřená do konce května

18.5.2021
Redakce

Města a obce mohou soutěžit o to, které z nich letos vysadí takzvanou Alej svobody. Přihlásit se mohou do konce května, pořadatelská Nadace Partnerství pak zajistí organizaci celé akce včetně sadební materiálu, dopravy sazenic a dalších náležitostí. V tiskové zprávě to dnes za nadaci uvedl David Kopecký.

„Výzva se týká všech obcí, které dokážou poskytnout vhodný pozemek pro výsadbu aleje o zhruba 100 stromech a také stromům zajistit následnou péči. A hlavně mají elán zapojit místní komunitu,“ uvedla Barbora Chmelová, vedoucí iniciativy projektu Sázíme budoucnost.

Tradici výsadeb těchto alejí Nadace Partnerství založila v roce 2018 pod Řípem, jako součást oslav 100. výročí republiky. Navázaly další Aleje svobody, ve Vestci ke 30. letům sametové revoluce a vloni v moravském Šatově, kde vzniklo stromořadí podél bývalé železné opony.

Na kandidátské radnici je především zajištění vhodného pozemku pro přibližně 100 stromů, v závislosti na druhu stromů tedy ideálně 1000 metrů. Pro nové stromořadí se tak například hodí obnovené polní cesty. Závazkem vítěze, kterého vyberou odborníci pořadatelské nadace, je následná péče o stromy.

Letošní výsadba by měla připadnout na 13. listopadu.Nepřehlédněte