• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Radnice v Ústeckém kraji platí demolice vybydlených domů většinou ze svého

  3.9.2022
  Roman Kořinek

  Problémy s nepřizpůsobivými obyvateli řeší mnoho radnic v České republice. Poté co byly zrušeny takzvané bezdoplatkové zóny začal problém s těmito občany převážně romské národnosti gradovat. Města navíc stále častěji obcházejí takzvaní obchodníci s chudobou, kterých se na většině radnic svým způsobem bojí. Proto se vedení měst a obcí snaží buďto problematické objekty vykupovat a následně zbourat.

  To ale není případ Ústí nad Labem, kde sice město nechá zbourat dva domy ve Sklářské ulici, ale náklady bude vymáhat po jejich majitelích. „Domy musíme zbourat kvůli bezpečí občanů. Jsou to sice další náklady pro ústecký magistrát, ale jsme připraveni je následně vymáhat po majitelích objektů. Ti totiž neuposlechli rozhodnutí statika, který jim nařizoval stavbu odstranit do konce března letošního roku,“ vysvětlil náměstek primátora Tomáš Vlach (ANO).

  Náklady na demolici zmíněných dvou domů jsou odhadnuty na čtyři miliony korun. V případě ústeckého magistrátu se ale zdaleka nejedná o první demolici ani o vynaložené peníze. Za posledních osm let zaplatil magistrát za demolice objektů v takzvaných vyloučených lokalitách zhruba devatenáct milionů korun.  Dalších mnoho milionů korun stojí každoroční likvidace černých skládek v těchto problémových lokalitách. Za likvidaci třinácti set tun odpadků ve Sklářské ulici například v roce 2018 zaplatilo město Ústí nad Labem dalších tři a půl milionu korun. Tehdy se jednalo o rozsáhlý úklid okolí domů z důvodu zabránění šíření žloutenky. Jenže během uplynulých let se uklizené místo opět změnilo v jednu obrovskou černou skládku.

  Demolice problematických objektů nejsou ale v krajském městě ničím novým. Není to tak dávno, kdy došlo k demolici dvou domů v proslulé Matiční ulici. Tam byly náklady na provedení bouracích prací rovněž kolem tří milionů korun.

  Podobně problémy řeší například i na nedalekém Mostecku. Tam v červnu letošního roku došlo k demolici sedmipatrového vybydleného domu na litvínovském sídlišti Janov. I tady se jednalo o problematický objekt, který byl útočištěm narkomanů a bezdomovců. Na sídlišti Janov se došlo k demolici již druhého panelového domu.  Demolici by tam ale město Litvínov mělo platit ze slíbené dotace.

  Za zmínku určitě stojí i situace na mosteckém sídlišti Chanov. Tam v minulosti mostecká radnice nechala zbourat již pět vybydlených panelových domů. Náklady na demoliční práce, které se pohybují v řádech několika milionů korun, ale mostecká radnice platila ze svého. „Na rok 2022 se nepočítalo s dotační výzvou na úhradu těchto demoličních prací, proto jsme měli v rozpočtu města pro letošek na tyto práce vyčleněno šest milionů korun,“ dodal náměstek mosteckého primátora Marek Hrvol (ProMOST).

  Podobné problémy jako v Ústí nad Labem, Litvínově nebo Mostě řeší města i v dalších částech republiky. Například v sousedním Karlovarském kraji mají podobné zkušenosti v Sokolově, kde již došlo také na demolice objektů. Nyní tam radní rozhodli o nákupu tří domů za šestnáct a půl milionu korun a domy by měly jít rovněž k zemi.

  Zdroj: vz

   

   

     Nepřehlédněte