• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Radostná novina z hodonínské zoo: narodilo se mládě gibona lar!

  8.2.2024
  Doris Drienová

  V Zoo Hodonín přišlo na svět mládě gibona lar, návštěvníci jej už při troše štěstí mohou v expozici spatřit. Zatím téměř lysé mládě nosí matka na břiše, kojí ho a hlídá.

  V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informoval mluvčí zařízení Ivo Cencinger.

  Mládě se narodilo 4. února, rodinka gibonů v hodonínské zoo je tak nyní pětičlenná. Mládě zatím chrání matka, podle mluvčího se ale dá předpokládat, že sestry si sourozence začnou brzy půjčovat a učit se mateřské roli. „U minulého mláděte jsme sami byli překvapení, stejně jako kolegové z jiných zoologických zahrad, jak brzy tomu bylo. Nemusí to však být pravidlem. Pohlaví mláděte bude možné určit, až se více osamostatní a bude také možné jej očipovat,“ uvedla zooložka Lenka Štursová.

  Giboni jsou aktivní ve dne a pohybují se na dlouhých končetinách hlavně v korunách stromů. Tento způsob ručkování se nazývá brachiace. „U návštěvníků naší zoo jsou oblíbení pro svoji pohyblivost a obratnost. S dovádějícími mláďaty jde o nejživější expozici v pavilonu primátů,“ uvedla zooložka.

  Potravu gibonů v zoo tvoří zelenina, ořechy, okus větví, ovoce, občas také červi, kuřecí maso nebo vařená vejce. Dožívají se až čtyřiceti let. Mláďata zůstávají ve skupině šest až osm let, jakmile zcela dospějí, rodiče se je snaží vypudit, aby si založila vlastní skupinu. Otec vyhání samce a matka zase samice.

  Samotný pavilon primátů obohatily vloni dva nové chovné páry, a to mangabejů rudohlavých, jež hodonínská zoo chová jako jediná v České a Slovenské republice, a také gueréz běloramenných. Zoo tak doufá v další možné přírůstky. Letos už kromě gibona eviduje mláďata gekona obrovského, přímorožce arabského a koz holandských.

  Zoo Hodonín patří k nejmenším a nejmladším v zemi. Otevřena byla v roce 1977. Loni do zařízení zavítalo téměř 174.000 návštěvníků, což je meziročně zhruba o 6000 méně. I tak šlo o třetí největší návštěvnost v historii zoo.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte