Ředitel brněnské nemocnice: Očkování by mělo být povinné pro zdravotníky a lidi nad 50 let

23.11.2021
Redakce

Ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Vlastimil Vajdák je pro povinné očkování zdravotníků, sociálních pracovníků a také by zavedl povinné očkování pro lidi starší 50 let. Řekl to dnes ČTK v reakci na to, že vláda otevřela debatu o povinném očkování vybraných profesí, například zdravotníků. Mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá naopak uvedla, že vedení nemocnice by nikoho do povinnosti nechtělo nutit.

Obě brněnské fakultní nemocnice jsou zatížené pacienty s nemocí covid-19. Ve Fakultní nemocnici Brno je jich přes 180 a z toho víc než 30 na JIP, ve svaté Anně jich leží 115 a z toho 20 je na ARO a více než deset na JIP.

Svatoanenská nemocnice kvůli pacientům s covidem na polovinu omezila plánované operace. „Jelikož nám na umělé plicní ventilaci leží 90 procent neočkovaných a blokují přístup zdravotní péče těm, kteří jsou disciplinovaní a očkovaní, tak jsem pro povinné očkování. Pro zdravotníky, pro sociální služby, ale i pro skupiny seniorů, a dal bych to už od 50 let,“ uvedl Vajdák.

Podle něj je v nemocnici 90 procent očkovaných lékařů a 80 procent očkovaných sester. „U nižšího zdravotního personálu jsme ale na 70 procentech. Kdyby byla proočkovanost vyšší, byla by nižší nemocnost a riziko přenosu,“ poznamenal Vajdák.

O víc než třetinu omezila plánované zákroky i Fakultní nemocnice Brno. Podle její mluvčí Plaché by ale vedení nikoho nechtělo nutit do povinnosti očkovat se. „Vychází to ze zkušenosti z minulých režimů, kdy platilo, že co není povinné, tak je zakázané, takže si člověk nemohl vybrat,“ uvedla mluvčí. Nyní je očkování dobrovolné. Ředitel nemocnice Jaroslav Štěrba uvedl, že nechce jít cestou nucení. „Chceme jít přirozenou cestou a snažit se zaměstnance motivovat, dokládat jim, proč je to dobré. Jsou to lidé, kteří slouží v nemocnicích, vidí, jaká je tam situace. Chceme vycházet z vlastních zkušeností, které zdravotníci dnes a denně zažívají,“ řekl Štěrba.

Podle Plaché je v nemocnici přes 90 procent očkovaných doktorů, celkově má nemocnice mezi všemi zaměstnanci proočkovanost kolem 80 procent, přičemž ve zbylých 20 procentech jsou i lidé po prodělání covidu.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte