Rekonstruovaný zámek Kinských ve Valašském Meziříčí se znovu otevřel veřejnosti

11.3.2022
Redakce

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku se dnes po třech letech opět otevřel návštěvníkům. Zámek, který spravuje Muzeum regionu Valašsko, se od roku 2019 rekonstruoval. Oprava vyšla téměř na 120 milionů korun. Kromě stavebních úprav či nových depozitářů čeká na návštěvníky nová stálá expozice o vztahu člověka a přírody. Cílem je nabídnout nejen poznání, ale i zábavu a příjemný zážitek.

„Stálá expozice přibližuje historii regionu z pohledu různých oborů lidského vědění zasazených do kontextu vzájemného působení člověka a okolní přírody. Využívá moderní technologie tak, jak očekává návštěvník muzea ve 21. století,“ uvedl ředitel muzea Tomáš Vitásek.

Expozice se skládá z propojených místností, které provedou návštěvníka epochami dějin i vývojem vztahu člověka a okolní přírody, od pravěku až po současnost. „Expozice je koncipována jako audiovizuální a multimediální, přičemž do virtuálních obsahů jsou graficky vloženy i samotné sbírkové předměty,“ uvedla kurátorka expozice Ivana Spitzer Ostřanská.

Tradiční textové panely nahradily velkoplošné animace. „Rozehrávají se v nich příběhy člověka a krajiny. Postupující vizuální proměna krajiny se přitom odvíjí od mnohdy již zaniklých technologií i archaických výrobních a hospodářských postupů či zařízení, které bychom návštěvníkům jinak stěží představili,“ uvedl vedoucí odborného oddělení muzea Lukáš Spitzer.

V expozici jsou dotykové obrazovky s edukačními hrami. „Expozice má i řadu dalších ‚vychytávek‘. Ústředním bodem barokní části je například velká audiovizuální projekce na pohyblivé terče, mezi které je možno vstoupit a nechat na sebe působit toto období vskutku všemi smysly. V poslední místnosti zase čeká komentované promítání na plastický model krajiny Valašska,“ uvedl zástupce muzea Jiří Koňařík.

Kromě stálé expozice vznikly také nové výstavní prostory, místnosti pro vzdělávání, herny či sál pro kulturní vystoupení. Obměněná je i muzejní kavárna.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte