• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Rekordman z Olomouce daroval krev už 660krát

    Je to povznášející, řekl o pravidelném darování krve Ondřej Chotěnovský z Olomouce. Za 25 let podstoupil 660 odběrů. Mezi českými dárci je to nejvíc, jak v Pelhřimově potvrdila Agentura Dobrý den, která spravuje české rekordy. Chotěnovského označila za rekordmana roku v kategorii Charita a dobročinnost. Jeho krevní skupina 0 negativní z něj dělá univerzálního dárce. Na odběrech krve nebo jejich složek je každých 14 dní.

    „Po odběru mám někdy pocit, jako bych se měl vznést. Opravdu to člověka dostane do úplně jiného stavu,“ řekl devětačtyřicetiletý Chotěnovský. Těší ho vědomí, že mohl lidem pomoci. Podle údajů, které má od lékařů, už jeho krev posloužila více než 1500 nemocných.

    Jako dobrovolného dárce ho odběrní středisko často volá i v okamžiku akutní potřeby krve nebo krevních destiček, které lze uchovat jen několik dní. I proto chodí vždycky v pátek, aby dělal rezervu před dny volna. Daroval už také na Štědrý den nebo Nový rok a o Velikonocích.

    S lidmi ochotnými přijít na zavolání má zkušenost i Nemocnice Pelhřimov, řekla její mluvčí Alexandra Knapová. Loni bylo v pelhřimovské nemocnici 1535 dárců, stovka z nich přišla darovat krev poprvé. Nemocnice tak mohla udělat 2916 odběrů plné krve (se všemi složkami), 1873 odběrů krevní plazmy a 18 odběrů krevních destiček. O rok dřív, kdy bylo v evidenci 1461 dárců, měla nemocnice 2871 odběrů plné krve, 1956 odběrů krevní plazmy a 24 odběrů krevních destiček.

    „Stále ale platí, že krve není nikdy dost, a proto bychom rádi oslovili ještě více lidí, kteří by se k dárcovství připojili. Pořádáme proto různé náborové akce, spolupracujeme například se školami a využíváme sociální sítě k osvětě o důležitosti dárcovství. Naším cílem je ukázat, že darování krve je jednoduché, bezpečné a zároveň nesmírně důležité pro záchranu životů,“ dodala Knapová.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte