• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Rekordní nezaměstnanost ještě poroste. Na Mostecku se bude hromadně propouštět

  11.5.2024
  Simona Knotková

  Nezaměstnanost v Ústeckém kraji v dubnu klesla o 0,1 procentního bodu na 5,9 procenta.

  Je to nejvyšší míra nezaměstnanosti v celé ČR, a bude tomu tak zřejmě i nadále s ohledem na hromadné propouštění na Mostecku. Úřady práce v regionu evidovaly 33.061 lidí bez práce, o 582 méně než v březnu. Volných pozic v nabídce v Ústeckém kraji přibylo o 11 na 11.005. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Úřad práce ČR. Nezaměstnanost v celém Česku oproti minulému měsíci klesla na 3,7 procenta.

  Z evidence bylo vyřazeno 4114 uchazečů, o 592 více než v březnu. Na pracovní úřad se přišlo zaregistrovat 3532 lidí, o 209 více než v předchozím měsíci. Loni v dubnu byla v kraji nezaměstnanost menší, a to 5,5 procenta. Bez práce bylo tehdy 30.502 lidí a volných míst bylo 11.643.

  Nejvyšší nezaměstnanost mezi okresy byla v dubnu na Mostecku se 7,8 procenta. Právě na Mostecku a Chomutovsku může nezaměstnanost s ohledem na hromadné propouštění na dole ČSA v následujících měsících vzrůst. Lom přerušuje po 120 letech těžbu hnědého uhlí. Výpověď dostane zhruba 500 lidí někteří jsou v důchodovém věku nebo před důchodem, další už hledají práci.

  V následujících měsících lze očekávat podle ředitelky krajské pobočky Úřadu práce v Ústí nad Labem Martiny Bečvářové další pokles nezaměstnanosti vlivem sezonních prací. „Máme nahlášena některá hromadná propouštění, ale trh práce v našem kraji to zvládne. Evidujeme velkou poptávku zaměstnavatelů po pracovnících. Poptávka je zejména po technických profesích, jako jsou svářeči, logistici, obsluhy strojů, různé řemeslné profese. Souvisí to s rozvojem průmyslu v regionu, takže v těchto oborech nemusí mít lidé vůbec obavu z uplatnění, naopak, získají obvykle velmi pěkné pracovní podmínky,“ uvedla Bečvářová. „Navíc se v Ústeckém kraji čím dále více rozvijí i turistický průmysl a i v této oblasti je velká sháňka po pracovnících,“ dodala.

  Nejnižší nezaměstnanost byla 3,9 procenta na Litoměřicku, které těží z blízkosti k Praze. V tomto zemědělském regionu je také nejmenší počet vyloučených lokalit v Ústeckém kraji. Na jedno volné pracovní místo připadali v Ústeckém kraji v dubnu tři uchazeči o zaměstnání. Největší přetlak na pracovním trhu byl na Děčínsku s 5,2 uchazeče na jednu pozici. Nejméně nezaměstnaných v poměru k nabídce míst připadlo na Chomutovsku a Teplicku, a to dva uchazeči na jedno místo.

  Počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku od 15 do 64 let, kteří mohli ihned nastoupit do práce, bylo v Ústeckém kraji v dubnu 30.528.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte