• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Rekordní účast! Milovníci literatury zaplnili Svět knihy

  13.6.2022
  Redakce

  Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha letos podle předběžných údajů navštívilo asi 55 tisíc lidí. Ředitel festivalu Radovan Auer sdělil, že jde o rekordní návštěvnost. Dosud nejvíce lidí přišlo na festival v roce 2019, a to přibližně 50 tisíc. Festival, který v neděli končil, začal v areálu pražského Výstaviště ve čtvrtek.

  „Upravený koncept se očividně osvědčil, lidem se na Světě knihy líbilo, strávili tu delší čas, než dříve a koupili se zřejmě i více knih, protože nakladatelské kuloáry také hovoří o rekordních tržbách. Což je pro nás vlastně důležitější než přesná návštěvnost,“ uvedl Auer.

  Veletrh se konal jako tradičně v areálu Výstaviště v Holešovicích. Kvůli rekonstrukci Průmyslového paláce byly ale výstavní stánky v nových místech. Expozice nakladatelů mohli lidé navštívit v montovaných halách a v Křižíkově pavilonu za branou pod objektem Maroldova panorama. Setkání se spisovateli, diskuse a další program se odehrával převážně ve stanech rozmístěných po areálu.

  Na Výstavišti se na 27. ročníku festivalu sešlo 416 vystavovatelů a 746 účinkujících ze 33 zemí a regionů.Čestným hostem festivalu byla Itálie. Dramaturgie festivalu se zaměřila na autory, kteří reprezentují současnou italskou literární scénu a jejichž díla byla v posledních dvou letech přeložena do češtiny. Na akci v Praze se tak představili mimo jiné prozaičky Viola Ardoneová, Stefania Auciová a Donatella Di Pietrantoniová a autor knih pro děti a mládež Guido Sgardoli a romanopisec Gianfranco Calligarich.

  Samostatný veletržní stánek letos organizátoři veletrhu vyhradili Ukrajině. Vystavovalo v něm 19 ukrajinských nakladatelů. Výprava ukrajinských spisovatelů se rovněž stala držitelem ocenění Cena Jiřího Theinera. Původně ji měla přebírat běloruská spisovatelka a laureátka Nobelovy ceny Svjatlana Alexijevičová. Z festivalu se ale ze zdravotních důvodů omluvila a ocenění pro osobnosti, které jsou hlasem svobody proti cenzuře a pro demokracii, věnovala delegaci spisovatelů z Ukrajiny. Ukrajinci, kteří utekli před válkou, měli rovněž na veletrh vstup zdarma. Hned po začátku ruské invaze na Ukrajinu Svět knihy podobně jako mnozí další organizátoři kulturních akcí zrušil účast Ruska.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte