Záchranná stanice Huslík u Poděbrad čelila v loňském roce nebývalému náporu. Počet přijatých zvířat se vyšplhal na rekordních 3022, což představuje výrazný nárůst oproti předchozímu roku, kdy stanice pečovala o 2563 jedinců.
Za tímto dramatickým nárůstem stojí hned několik faktorů. Vedoucí stanice Luboš Vaněk poukazuje především na zářijové povodně, které způsobily masivní přísun vysílených ptáků a dalších živočichů. „Velkým problémem byli kvůli povodním i přemnožení komáři, kteří přenášeli nebezpečné viry,“ vysvětluje Vaněk. Virus Usutu decimoval zejména drozdy a kosy, zatímco západonilský virus se zaměřil na dravce.
Nejčastějšími pacienty stanice byli tradičně ježci západní, následovaní jiřičkami obecnými. Mnoho zvířat se do péče dostalo po srážkách s dopravními prostředky nebo po nárazech do skleněných ploch.
I přes náročnou situaci se pracovníkům stanice podařilo vrátit do přírody přibližně 63 procent přijatých zvířat. Některá z nich jsou vybavena satelitními vysílačkami, což umožňuje sledovat jejich další osud. Příkladem je orel mořský, který se po léčbě úspěšně vrátil do volné přírody.
Stanice se nyní potýká s nedostatečnou kapacitou a přistupuje k rozšíření prostor. „Stavíme nové voliéry, už do patra, abychom ušetřili místo,“ říká Vaněk. Investice ve výši zhruba 12 milionů korun by měla být dokončena na jaře.
Huslík není jedinou stanicí, která zaznamenala nárůst přijatých zvířat. Celá Národní síť záchranných stanic v loňském roce pečovala o přibližně 40 000 živočichů. Pro zajištění provozu jsou stanice částečně závislé na darech veřejnosti, proto i v lednu pokračuje sbírka Ježíšek pro zvířata.
Zdroj: ČTK