• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Rekordních 792.600 ptáků pozorovali lidé během Ptačí hodinky. Polepšili si kosové i červenky

  2.2.2024
  Doris Drienová

  Lidé během lednového sčítání pozorovali zhruba 792.600 ptáků, což je zatím nejvíce. Sčítání nazvané Ptačí hodinka se konalo pošesté a zapojilo se do něj přes 35.000 lidí.

  Stejně jako v minulých letech nejvíce lidí, přes 88 procent, spatřilo sýkoru koňadru. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informovala Česká společnost ornitologická (ČSO).

  Díky pravidelnému sčítání získávají ornitologové důležité údaje o ptácích, kteří v Česku zimují. Během Ptačí hodinky dobrovolníci sledují výskyt jednotlivých druhů a také počet jedinců. „Statistiku nejpočetnějších ptáků sýkora koňadra letos ovládla s počtem 142.000 jedinců, na druhém místě byl vrabec polní se 117.000 a za ním vrabec domácí s počtem 101.000. Vrabcům v jejich umístění významně pomáhá, že létají na krmítka ve velkých hejnech, která mají v průměru deset jedinců,“ uvedla koordinátorka sčítání Eliška Konopáčová z ČSO.

  Žebříček druhů, které navštívily největší procento krmítek, se ale liší. Sýkora koňadra přiletěla na 88 procent sčítacích míst, sýkora modřinka na 72 procent a kos černý na 69 procent. Pořadí zůstává dlouhodobě stejné, u kosa ale ornitologové zaznamenali meziroční nárůst o 15 procentních bodů.

  Desítka nejčastěji pozorovaných druhů zůstala letos téměř stejná. Nově se do ní dostala jen červenka obecná, která nahradila zvonka zeleného. U některých ptáků lidé pozorovali velké rozdíly v rozšíření. Například stehlíka obecného na Hodonínsku zaznamenala čtvrtina lidí, na Táborsku ale jen osm procent pozorovatelů. Stejně jako v jiných letech dobrovolníci objevili i několik jedinců výjimečně zimujících druhů, které většinou odlétají zimovat do Středomoří. Šlo například o rehky domácí, holuby hřivnáče, konipasy bílé či pěnice černohlavé.

  Účastníci letos pozorovali více ptáků než loni. Průměrně jich za hodinu zaznamenali 33, loni to bylo 28. „Pravděpodobný vliv mělo počasí. Během ročníku 2023 bylo teplo, ptáci měli dostatek přirozené potravy a nemuseli létat na krmítka. Naopak letos byly teploty nižší, a v neděli dokonce nasněžilo, takže ptáci hledali potravu v blízkosti lidí,“ uvedla Konopáčová. Kompletní výsledky jsou k dispozici na ptacihodinka.cz.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte