Renesanční zámek roky chátral. Teď by mohl znovu ožít

30.8.2022
Simona Knotková

Prostějovské radnici se po několika předchozích marných pokusech podařilo najít kupce pro zámek v nedalekém Ptení, který léta bez užitku chátrá. Rozlehlou nemovitost chce za 3,33 milionu korun koupit obyvatel Ptení David Hudeček. Zámek se rozhodl opravit a poté areál hodlá využívat k pořádání kulturních akcí. O prodeji zámku a okolních pozemků bude v září hlasovat prostějovské zastupitelstvo.

„K aktuálně vyhlášenému záměru prodeje přijalo město celkem dvě nabídky, přičemž městem stanovené podmínky prodeje splňuje pouze nabídka pana Hudečka. Uhradil i požadovanou kauci 320 tisíc korun,“ uvedl primátorův náměstek Jiří Pospíšil. Nabídnutá cena je vyšší než odhadovaná hodnota této nemovité kulturní památky, která podle odborníků činí 3,2 milionu korun.

O odkoupení zámku ve Ptení v předchozích letech uvažovalo několik zájemců. „Většina z nich by ovšem upřednostnila koupi zámku za symbolickou kupní cenu. Nabídka převodu zámku byla učiněna i obci Ptení, která ji ale neakceptovala, a to z důvodu nedostatečných finančních prostředků potřebných na rekonstrukci zámku a jeho další provoz,“ uvedl Pospíšil.

Hudeček chce zámek ve Ptení zrekonstruovat v renesančním stylu. „Zámek by byl otevřen veřejnosti, konaly by se zde výstavy, hudební vystoupení, kulturní akce, autorská čtení, svatby, apod. V části zámku by chtěl zřídit čajovnu,“ dodal Pospíšil.

Hudeček už kvůli chystanému nákupu zámku založil spolek, jehož hlavní posláním je podle informací ze zakladatelských dokumentů zachování historické hodnoty zámku a jeho využití ve prospěch veřejnosti. Peníze na rekonstrukci a údržbu zámku chce spolek získat z vlastní činnosti, veřejných rozpočtů, od svých členů, soukromých dárců i veřejných sbírek.

Prostějovská radnice se rozhodla ptenský zámek prodat, protože vyžaduje mnohamilionovou investici, na což nemá město peníze. Investoři, kteří radnici v roce 2017 oslovili, chtěli v zámku vybudovat například penzion, prostory ke školení, pořádání kulturních akcí, minipivovar s restaurací či školicí a tréninkové středisko pro odbornou výuku ošetřovatelů. Zámek se ale tehdy nepodařilo prodat.

Renesanční zámek ve Ptení ze 17. století získal stát ve 20. letech minulého století v době prvorepublikové pozemkové reformy. Prostějov ho koupil o deset let později i s okolním polesím. Od 50. let byly v zámku byty zaměstnanců státních lesů a kino, později vyhořel. Ptenský zámek se čtyřmi křídly a věžemi v nárožích několik let upadá. Na konci roku 2008 se dostal na seznam nejohroženějších památek, který sestavili pracovníci Národního památkového ústavu. K zámku patří asi 8500 metrů čtverečních pozemků. Správu zámku nyní zajišťuje společnost Lesy města Prostějova.

Zdroj: ČTK


Témata:

Nepřehlédněte