• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Repre v Mostě má projít rekonstrukcí. Obyvatelé se bouří

  28.2.2024
  Simona Knotková

  Více než 50 lidí se v úterý v 17:00 sešlo před budovou kulturního domu Repre v Mostě, aby vyjádřili nesouhlas s jeho plánovanou rekonstrukcí. Přítomní požadovali, aby byl přístup k opravám budovy citlivější. Nejvíc jim vadí, že bude obtížné zachovat účel stavby. 

  Nespokojení občané poslali městu otevřený dopis s více než 1100 podpisy. Repre si podle autorů dopisu zaslouží architektonickou soutěž. Organizátor demonstrace Adam Malý uvedl, že po přestavbě zmizí efekt levitující kostky, čímž se zničí neocenitelná hodnota stavby. V budově jsou sloupy. Po přestavbě, kdy vzniknou nové přístupové cesty, ale budou na nepraktických místech a příchozí je budou muset obcházet, řekl Malý. Kromě nedomyšlených přístupových cest jsou v projektu navržené i příliš malé šatny, kde se budou lidé mačkat. „Kvůli těm chybám bude těžké pořádat kulturní akce,“ doplnil Malý.

  Zástupci iniciativy SOS Repre chtějí ve čtvrtek znovu oslovit vedení města vystoupením na veřejném zasedání zastupitelstva, řekl Malý. Podle něj město na otevřený dopis reagovalo pouze tím, že se žádné změny provádět nebudou.

  Město již vybralo v soutěži dodavatele přestavby za necelých 785 milionů korun. Náklady zaplatí město z dotací a úspor. Pokud se nikdo proti výběru zhotovitele při třetí soutěži neodvolá, vyklízecí práce začnou na přelomu března a dubna. Radnice počítá se zprovozněním objektu, kam se přestěhuje knihovna, v roce 2026.

  Kritika provází projekt od počátku. Vedení města v polovině února ukázalo novinářům dokument, v němž se k opravě vyjádřil jeden z architektů díla Mojmír Böhm. Ten nesouhlasil s uspořádáním architektonické soutěže, naopak schválil dvě drobné změny navržené v projektu. Podle Malého se však na demonstraci vyjádřila rodina architekta, která uvedla, že Böhm neměl s uspořádáním architektonické soutěže žádný problém.

  Členitý dům vznikal v letech 1972 až 1984 spolu s výstavbou nového města. Na střeše je umístěna měděná koule planetária. To se tam po rekonstrukci vrátí stejně jako svítidla. Multifunkční sál bude mít kapacitu 800 lidí. Správcem objektu bude knihovna. Plesová sezona by mohla být v letech 2026 až 2027 znovu v kulturním domě, na který byl v minulosti již vypsán demoliční výměr.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte