• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Řidič autobusu, který přejel školáka, neuspěl se stížností

  23.2.2024
  Simona Knotková

  Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost řidiče autobusu, jenž kvůli nehodě ve Slaném na Kladensku dostal podmínku za usmrcení z nedbalosti.

  Při nehodě na autobusovém nádraží zemřelo dítě. Řidič podle rozsudku nesprávně reagoval na vzniklou situaci. Údajně se mu zasekl plynový pedál, a místo aby dupnul na brzdu, snažil se jej prošlápnout, autobus tak ještě zrychlil a vjel do hloučku dětí. ÚS odmítl stížnost pro zjevnou neopodstatněnost.

  Nehoda se stala v červnu 2020. Řidič měl na nohou nevhodnou obuv, domácí pantofle. Zemřel žák první třídy, který s dalšími dětmi seděl na obrubníku, další tři lidé utrpěli zranění.

  Soud v Kladně se kauzou zabýval opakovaně, po několika zásazích Krajského soudu v Praze a také Nejvyššího soudu si řidič vyslechl dvouletý trest vězení s podmínečným odkladem na tři roky a zákaz řízení všech motorových vozidel na pět let.

  Krajský soud v posledním rozsudku po doplnění dokazování setrval na závěru, že prvotní a zásadní příčinou nehody byla neopatrnost řidiče. Na zaseknutí plynového pedálu při rozjezdu autobusu reagoval jeho intenzivnějším sešlápnutím. Autobus zrychlil, ani poté řidič nesešlápl brzdový pedál. Nepodařilo se mu včas zastavit ani korigovat směr, aby se dětem vyhnul.

  V ústavní stížnosti řidič uplatnil podobné námitky jako u obecných soudů. Na zrychlení autobusu nemohl podle obhajoby z fyziologického hlediska včas reagovat. Zpochybnil také znalecký posudek, který prý vycházel z ideálních, a nikoliv reálných okolností.

  Ústavní soudci ponechali rozsudek beze změn. „Je zřetelná logická návaznost mezi provedenými důkazy, jejich hodnocením, učiněnými skutkovými zjištěními a přijatými právními závěry,“ stojí v usnesení.

  Řidič v minulosti napsal rodině školáka omluvný dopis, ve kterém uvedl, že jediný, kdo selhal, byl on sám. U soudů pak obhajoba trvala na jeho nevině, žádala zproštění obžaloby.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte