Řidiči v Liberci nedodržují rychlost. Posvítí si na ně radar

18.1.2022
Redakce

Povolenou rychlost na silnici od kruhovému objezdu u průmyslové zóny Jih směrem k Ještědu v Liberci nedodržují podle listopadového měření zhruba tři čtvrtiny řidičů. Radnice to chce změnit ještě letos za pomoci radaru pro úsekové měření, který bude umět odeslat záznam o překročení rychlosti do přestupkového systému. Liberecký primátor Jaroslav Zámečník ČTK řekl, že půjde o pilotní projekt. Ve stotisícovém městě žádný takový radar dosud není. Jen několik preventivních, které na překročení rychlosti upozorňují, ale sankce řidičům nehrozí.

„Chceme v ulici Dubice ten nový systém vyzkoušet. Obrátili se na nás i starostové okolních měst, že by se do toho systému připojili,“ řekl primátor. Zájem spolupracovat podle něj mají Mníšek, Kryštofovo Údolí, Rynoltice nebo Jablonné v Podještědí.

Primátor předpokládá, že radar pro úsekové měření by mohl v ulici Dubice začít fungovat od léta roku. Nyní město hledá firmu, která mu dodá vybavení. Silnice je výpadovkou směrem na Ještěd, jde o rovný úsek v kopci. Podle měření z týdne v polovině listopadu v minulém roce tudy denně projede v obou směrech zhruba 3600 aut. Povolenou padesátikilometrovou rychlost překročilo v době měření 74 procent řidičů, jeden jel dokonce rychlostí 141 kilometrů v hodině.

Obdobný problém radnice loni řešila v Hejnické ulici v Krásné Studánce. Jde o bývalou silnici první třídy 13, která vede zastavěným územím a kde jsou na tříkilometrovém úseku v mírném klesání dlouhé rovné úseky. Tam povolenou padesátikilometrovou rychlost překračovalo dokonce přes 90 procent řidičů. Situace se zlepšila po instalování informativního radaru loni v říjnu. Podíl motoristů překračujících povolenou rychlost klesl podle údajů z radaru na zhruba deset procent. Podle Zámečníka ale i tam uvažují o jeho nahrazení radarem pro úsekové měření. „Někteří obyvatelé nám říkali, že řidiči přibrzdí jen před radarem a pak znovu rozjedou,“ zdůvodnil, proč uvažují i o tomto místě. Mezi další zvažovaná místa, kde by mohly být radary pro úsekové měření, patří podle primátora v Liberci ulice Hodkovická, Americká, Švermova, Ještědská či průtah na I/35.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte