• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Řidiči v Ústeckém kraji podpoří stávku

  25.11.2023
  Simona Knotková

  Někteří řidiči městské hromadné dopravy pondělní stávku proti krokům vlády symbolicky podpoří obléknutím výstražné vesty nebo vyvěšením letáku v kabině.

  Část šoférů se chystá dorazit i na demonstraci do Prahy. Oldřich Chyba, předseda odborové organizace Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova, řekl, že hlavním důvodem pro podporu stávky je neochota vlády snížit věk odchodu do důchodu náročným profesím.

  „Řidiči, kteří nemohou jít protestovat a budou mít směnu, tak mají povolení vedení společnosti, že si vezmou na sebe vestu a ve vozech budou letáčky, že se připojují ke stávce a proč,“ popsal Chyba. Podle něj je podpora stávky či účast na demonstraci dobrovolná. Řidiči se podle něj nejspíš definitivně rozhodnou až v pondělí.

  Na letáčku, který odborář rozeslal zaměstnancům prostřednictvím e-mailu, jsou vyjmenované důvody podpory výstražné stávky. Kromě dřívějšího odchodu do důchodu je tam zmíněn i konsolidační balíček, jehož zavedení podle odborů zhorší situaci všem zaměstnancům a jejich rodinám. Odborář ještě doplnil, že vidí problém i v otázce benefitů, které mají pracovníci od zaměstnavatele.

  Také někteří řidiči Dopravního podniku města Ústí nad Labem (DPMUL) v pondělí ráno usednou za volant oblečeni ve výstražné vestě a s letáčkem v kabině. „Vzhledem k tomu, že je to mířeno proti vládě, ne proti zaměstnavateli, tak se stávka jako taková z naší strany nechystá,“ řekl ČTK Jan Hampejs, předseda odborové organizace DPMUL. Podle něj se symbolická podpora celodenní stávky cestujících v pondělí nijak nedotkne. Stejně jako v Mostě a Litvínově mají i v Ústí odboráři za to, že by řidiči z povolání měli být zařazeni do kategorie náročných profesí a mít tak i nárok na dřívější odchod do penze. Hampejs také kritizuje nedostatečnou komunikaci ze strany vlády.

  V Děčíně se podle ředitele zdejšího dopravního podniku Bohumila Bárty řidiči připojit k podpoře stávky nechystají. Informace od odborářů k zapojení do stávky nedostala ani Dopravní společnost Ústeckého kraje, sdělil její ředitel Milan Šlejtr.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte