Rodičky v Rakovníku mohou být s partnery ve spojení pomocí mobilu i videopřenosu

7.4.2020
Eliška Stodolová

Za první čtvrtletí letošního roku se v rakovnické porodnici narodilo 254 dětí, o 24 více než za stejné období minulého roku.

Stát v březnu zakázal kvůli šíření koronaviru návštěvy nemocnic, ale třeba s výjimkou návštěv u rodiček. Ministerstvo zdravotnictví později výjimku umožňující přítomnost otců u porodu zrušilo.

„Ženy mají při porodu kromě doprovodu otce stejný komfort a stále je prioritou respektování jejich porodních přání,“ uvedl primář rakovnického gynekologicko-porodnického oddělení Radek Poláček. Podle něj je z hlediska zachování péče v nemocnici zákaz přítomnosti otců u porodů v pořádku, ale zároveň situaci vnímá i z lidského hlediska a potvrzuje, že otec je pro ženu u porodu velkou podporou.

byt_ilustrační obrázek

Byty pro zdravotníky a sociálně potřebné. Kladno chce usnadnit situaci záchranným složkám

„My jsme rádi, že zatím nemáme žádného člověka v karanténě, protože pokud by se do ní dostal i jenom jeden zaměstnanec, znamenalo by to uzavření celého oddělení,“ dodal primář. Uvedl, že se snaží rodičkám alespoň částečně kompenzovat nepřítomnost otců alternativními řešeními. „Umožňujeme, aby byla rodička ve spojení s manželem či druhem prostřednictvím mobilu, skypehovoru nebo videopřenosu a máme na porodnici zavedenou wifi,“ doplnil Poláček.

Minulý rok se v rakovnické porodnici narodilo 1007 dětí, což byl rekord za posledních 40 let.

est/čtkNepřehlédněte