• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Rodinám s dětmi přispěje Poruba na kroužky a dětské zboží

  7.7.2023
  Doris Drienová

  Rodiče dětí do 15 let z ostravského městského obvodu Poruba budou moci získat až 500 korun na kroužky či nákup dětského zboží. Radnice na projekt vynaloží 3,5 milionu korun.

  Kromě dětí chce takto podpořit i místní obchodníky a spolky, které s dětmi pracují nebo prodávají zboží zaměřené na dětskou klientelu. Novinářům to řekla Hana Kremerová z porubského úřadu.

  Projekt Corrency má podle ní pomoci podpořit rodiny ohrožené extrémním nárůstem cen a také podpořit místní podnikatele či spolky. Spočívá v tom, že lidé dostanou pomyslnou elektronickou correntovou peněženku, kterou využijí na zaplacení maximálně poloviny ceny například kroužku či nákupu, druhou část do výše maximálně 500 korun uhradí obvod.

  „Právě na rodiny s dětmi drtivě dopadají důsledky zdražování, a proto jsme se rozhodli jim pomoci. Stačí, když se přihlásí do systému Corrency, kde obdrží 500 correntů, které jsou ekvivalentem 500 korun. Ty mohou použít v obchodech do projektu zapojených místních živnostníků, případně za ně mohou své děti přihlásit do nejrůznějších spolků. Polovinu zaplatí sami, na druhou mohou využít correnty. Podmínkou je, aby měli trvalý pobyt v Porubě a děti do 15 let,“ uvedla starostka Lucie Baránková Vilamová (ANO). Poruba z vyhrazených prostředků může podpořit až 7000 obyvatel.

  Živnostníci a spolky, kteří se do programu přihlásí, musí splňovat evropskou definici malého nebo středního podniku a mít sídlo, provozovnu, pobočku nebo třeba pracoviště na území Poruby. Jejich podnikatelská činnost musí být zaměřená na děti.

  „Jedná se o organizátory volnočasových aktivit a kroužků, prodejce hraček, sportovních potřeb, knih a učebnic, papírenského zboží, dětské obuvi a oblečení a dalších dětských potřeb, třeba brýlí. Pomoc jsme směřovali právě na začátek školního roku, kdy jsou výdaje rodin nejvyšší,“ uvedla starostka.

  Spolky a obchodníci se mohou registrovat do systému od 22. července do 20. srpna. Obyvatelé se mohou hlásit od 1. srpna. Uplatňovat své correnty lidé budou moci od 20. srpna do konce října. K platbě bude potřeba občanský průkaz nebo kód ze SMS zprávy v mobilním telefonu.

  Corrency je český systém na přerozdělování dotací a podpor, jehož autorem je podnikatel v oblasti elektronických plateb Pepe Rafaj. Projekty na podporu lokálních ekonomik už se uskutečnily v Kyjově na Hodonínsku, v Praze 1 či Praze 18. V Ostravě se do projektu zapojil i obvod Slezská Ostrava.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte