• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Rodiny mohou vězně navštěvovat přes internet, nově i v Brně

  31.3.2022
  Jan Štoll

  Kontaktní místo pro online návštěvy odsouzených je nově přístupné i v brněnském sídle Společnosti Podané ruce v Novobranské ulici. Spojení není rodinám omezeno pouze na osoby v brněnské věznici. Projekt kontaktních míst má pomoci udržet rodinné vazby odsouzených a snížit jejich recidivu.

  Recidivista, trochu hanlivé označení člověka, který se opakovaně dostává do výkonu trestu. Ať už z důvodu vědomého porušení zákonů nebo neschopnosti znovu začlenění do společnosti, v jehož důsledku se opět ocitne v nápravném zařízení. Začarovaný kruh, ze kterého se odsouzeným velmi špatně vystupuje.

  Právě riziko vzniku takového patologického stavu má pomoci snížit projekt online kontaktních míst pro návštěvy odsouzených. Stojí za ním Asociace organizací v oblasti vězeňství. „Někteří vězni své rodiny prakticky nevidí. Jejich příbuzní buď nemají prostředky na cestu, nebo počítač a internetové připojení, aby uskutečnili hovor sami. Právě pro tyto rodiny, a nejen pro ně, jsou zde kontaktní místa, kde je zajištěno potřebné zázemí a podpora našich pracovníků,“ říká předsedkyně asociace Jana Smiggels Kavková k projektu, který by se neobešel bez spolupráce s Vězeňskou službou ČR.

  Podle nich je právě posílení rodinných vazeb odsouzených jedním z předpokladů pro jejich úspěšné začlenění do společnosti, po propuštění z výkonu trestu. Projekt tak přispívá ke snížení vysoké recidivy v Česku. Ta je dlouhodobě velmi vysoká, až 70 procent odsouzených se totiž do věznice znovu vrací.

  Kontaktní místa využijí také lidé s dětmi, pro které bývá často návštěva věznice traumatizující. Jedno z takové bylo nově otevřeno i v brněnském Centru poradenských služeb ve vězení a po výstupu, které provozuje Společnost Podané ruce. Kontaktní místo je pro zájemce o online návštěvu osob ve výkonu trestu otevřeno každé úterý od 9:00 -11:00 hodin a středu od 13:00 -15:00 hodin na adrese Novobranská 14.

  To se tak připojilo ke stávajícím kontaktním místům na Praze 8, Chodově u Karlových Varů. Spolu s ním vznikla i kontaktní místa v Bohumíně, Olomouci, Sokolově a Stráži pod Ralskem. Výběru nových lokalit předcházel průzkum zájmu o tuto službu mezi lidmi s trestní minulostí a ve výkonu trestu. Kontaktní místa mohou využít všichni odsouzení muži a ženy ze všech věznic a vazebních věznic v ČR. Stačí, když si odsouzený rezervuje termín pro Skype hovor v kontaktním místě u svého vychovatele.  Nepřehlédněte