Rokycanské muzeum připomíná oběti heydrichiády

28.5.2022
Andrea Jančová

Unikátní výstavu nazvanou „…bude zastřelen s celou svou rodinou“ připravilo rokycanské muzeum k 80. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout do 25. září.

Rodina Stehlíkových, která na konci roku 1941 poskytla krátce po seskoku pomoc parašutistům z výsadku Anthropoid, je považována za první oběti stanných soudů a takzvané druhé heydrichády, tedy období nacistického teroru po atentátu na Heydricha, řekl kurátor Jan Lehner. Stehlíkovi ukryli nakrátko Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše a později i členy dalších výsadků Tin a Intransitive Ludvíka Cupala a Vojtěcha Lukaštíka.

Třiašedesátiletý penzionovaný rokycanský železničář Stehlík byl i s rodinou zatčen dva dny před atentátem na Heydricha, údajně na základě udání jeho zetě Františka Marešky. „Pak se stal atentát a vyšla vyhláška o potrestání celých rodin, které pomáhaly parašutistům, takže už 28. května celou rodinu zavraždili na střelnici v Plzni – Lobzích,“ řekl Lehner. Popravčí četa zastřelila Václava Stehlíka, jeho manželku Růženu, syny Václava a Františka a dceru Josefínu i s manželem Františkem Mareškou. Válku přežila jen malá dcera Mareškových Jaroslava, kterou si tajně osvojili sousedé.

Stejný osud jako Stehlíkovy potkal později také rodinu policejního inspektora Václava Krále z Plzně, kam se Gabčík s Kubiš přesunuli od Stehlíků. Nedlouho po atentátu, 17. června, gestapo zatklo Krále, jeho manželku i dceru a v říjnu 1942 byli popraveni v koncentračním táboře Mauthausen.

Kromě osudů rodiny Stehlíkových výstava v Rokycanech zmiňuje také další osobnost spojenou s odbojem – parašutistu a radiotelegrafistu Jiřího Potůčka, vystupujícího pod krycím jménem Alois Tolar. Pocházel z Vranova na Rokycansku a ve Velké Británii byl přidělen do skupiny Silver A. Po výsadku do protektorátu spolupracoval se skupinami Silver B a Anthropoid.

Zdroj :ČTKNepřehlédněte