• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • TROX KS Filter zprovoznil v Příbrami novou halu, náklady se blíží miliardě Kč

  19.12.2023
  Jan Štoll

  Výrobce vzduchových filtrů pro vzduchotechniku TROX KS Filter otevřel v Příbrami novou halu a spustil v ní výrobu. Náklady po úplném dokončení se budou blížit miliardě korun, jde o největší jednorázovou investici v historii skupiny.

  Do konce příštího roku chce firma k nynějším 170 pracovníkům přijmout 90 dalších. Roční obrat v roce 2026 by měl díky investici vzrůst téměř na miliardu korun z letošních více než 400 milionů Kč, řekl při otevření haly jednatel TROX KS Filter Igor Vlk.

  Skupina v uplynulých dvou letech do projektu investovala 30 milionů eur a v dalších dvou letech plánuje vynaložit ještě asi deset milionů eur. „Takže investice se vyšplhá až ke 40 milionům eur, což je v podstatě jedna miliarda korun,“ shrnul Vlk.

  Výstavba haly začala loni, dokončena byla letos 1. září. V září a říjnu do ní firma přestěhovala vybavení a výrobu z dosavadní budovy i pronajatých prostor v jiném areálu v Příbrami. Hala ale není zcela zaplněná, společnost do ní plánuje přestěhovat ještě linky ze sesterského závodu v německém Gochu, který by měl být v roce 2025 uzavřen. „Tím pádem se staneme jediným výrobcem filtrů v rámci skupiny TROX v Evropě,“ uvedl Vlk. Kromě toho firma v hale instaluje i novou plně automatickou linku na výrobu kapsových filtrů, což je podle jednatele úplná novinka. „Tam budeme vyrábět pouze Hepa filtry. Příští rok instalujeme novou výrobní linku, unikátní, která nemá obdoby ve světě, plně automatizovanou,“ dodal.

  Zatímco v nové hale se budou vyrábět takzvané kapsové a rámečkové filtry, ve staré budově zůstane zachována pouze produkce hepa filtrů. Příští rok tam chce firma instalovat plně automatizovanou linku na jejich výrobu.

  TROX KS Filter vyrábí vzduchové filtry pro vzduchotechnické jednotky v průmyslových budovách, využívají se například v nemocnicích nebo na letištích. Příbramský výrobní areál vznikl v roce 2018. Původní provozovatel, firma KS Klima-Service, se do něj přestěhoval z Dobříše. Firmu následně koupil koncern TROX kvůli centralizaci výroby filtrů pro celou Evropu. Německý koncern TROX je světovým lídrem ve vývoji, výrobě a prodeji komponentů, jednotek a systémů pro větrání a klimatizaci.

  Zdroj: ČTK, TK TROX KS Filter  Nepřehlédněte