• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Rozhlednu po útoku žháře znovu obsadili turisté

  12.5.2024
  Simona Knotková

  Opravená rozhledna na Vlčí hoře v sobotu přilákala davy výletníků.

  Lidé si ji mohli při příležitosti 135. výročí od jejího otevření poprvé prohlédnout po loňském požáru. Klub českých turistů (KČT) připravil i doprovodný program, uskutečnil se například křest knihy věnované historii rozhledny i celého kopce. Historickou stavbu opravují dobrovolníci a finančně přispělo město. Z požáru policie viní muže, který měl způsobit i obří požár v roce 2022 v Českém Švýcarsku. V případě prokázání viny mu hrozí až 15 let vězení.

  Lidé zcela obsadili připravené posezení u koupaliště. Někteří seděli na zemi, aby si mohli poslechnout moderovaný program a hudbu. Nechybělo ani občerstvení. Návštěvu rozhledny pak doplnila výstava jejích fotografií. Sobotní vstupné bylo dobrovolné.

  Plameny na vyhlídkové věži a sousední budově podle odhadu způsobily škodu kolem dvou milionů korun, na zhruba stejnou částku vyšla i oprava. Největší škoda vznikla na opláštění. U rozhledny se pravidelně konaly dobrovolnické brigády, přiblížil dění po požáru loni v dubnu předseda krásnolipského KČT Václav Hieke.

  Dobrovolníci z různých koutů republiky vyklidili sklepy, které zbyly po požáru budovy vedle věže. Hieke uvedl, že KČT zbytky budovy koupil a chce tam vybudovat vyhlídkovou terasu. Předtím budovu vlastnil soukromník. Rozhledna patří městu. Na její opravu se ve veřejné sbírce vybralo bezmála 590 000 korun.

  Čtyřboká cihlová věž s chatou byla slavnostně otevřená na 581 metrů vysokém vrcholku v květnu 1889. Svůj vzhled změnila v roce 1908, kdy byla zastřešená a dosáhla celkové výšky 16 metrů. V letech 1996 až 1999 byla stavba zrekonstruována. Vyhlídková plošina rozhledny poskytuje kruhový výhled na hřebeny Lužických hor, Českosaské Švýcarsko a za dobré viditelnosti jsou vidět Jizerské hory, Krkonoše i Ještěd.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte