• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Rybářskou stráž zaměstnávají pytláci i táborníci

    Rybářská stráž loni v Ústeckém kraji provedla na 20 000 kontrol revírů. V některých je problémů víc, protože jsou hojněji navštěvované.

    Problémy byly v uplynulé době například na přehradě Nechranice, problémový revír je také na Žatecku, kde pytláci loví pstruhy. Letos chce stráž udělat v navštěvovanějších revírech kontrol víc, řekl mluvčí severočeského rybářského svazu Jan Skalský.

    „V Březně se rušila policejní stanice, takže chvíli byly problémy s dostupností. Teď Nechranice patří pod oddělení v Kadani. Snad bude už všechno v pořádku,“ řekl k údolní nádrži Nechranice Skalský. Stráž se tam setkávala třeba s rybáři, kteří vodu brázdili čluny se spalovacími motory, což je zakázané. „Tam byl problém, když se sháněla policie, kolikrát nebyla k dispozici,“ doplnil mluvčí. Na kontrolu dodržování dopravních předpisů nemá rybářská stráž pravomoc, proto je v takových případech součinnost policie nutná.

    V Nechranicích pak například stráž řešila i problém s táborníky, kteří si místo zabrali neprávem. „Policie má větší páky samozřejmě toto řešit,“ řekl Skalský. Problémy jsou nicméně také v dalších revírech v regionu. Stráž se často setkává s tím, že rybáři vjíždějí autem takřka k vodě, což na některých místech není dovoleno. „Často i zapadnou, protože jsou stále línější a mají potřebu mít auta hned za zády,“ uvedl mluvčí k chování některých rybářů.

    Nejvíc problémů stráž zpravidla řeší v nejnavštěvovanějších revírech. Kromě Nechranic jde třeba o revíry na řece Labe. Letos by tam chtěl svaz kontrol provést víc než v uplynulém roce. Policie pak hraje během kontrol důležitou roli. Stráž ji volá například i k rybářům v podnapilém stavu či k pytlákům. „Rovnou si můžou převzít třeba to zadržené vybavení, kterým v podstatě páchali přestupek a řešit to s nimi na místě,“ řekl Skalský.

    Policie s rybářskou stráží často spolupracuje i na Žatecku. Tam je dlouhodobější problém se skupinou, která pytlačí pstruhy na Ohři, řekl mluvčí. „Bohužel často je to tak, že z některých jedinců si stát nic nevezme. Nemají příjem. Jediné, co by šlo, kdyby jim úřady daly zákaz činnosti, a kdyby potom ten trest mohl být přísnější,“ míní Skalský. Dodal, že pokuty v řadě případů nemají smysl a pomohlo by uložit trest odnětí svobody.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte