Skauti nyní mají letohrádek zapůjčený do konce roku, jejich centrum s kavárnou v něm funguje od roku 2021.
„Rozhodnutí zastupitelů samozřejmě vítám, protože je výsledkem velmi podrobného participačního procesu a šetření. V této souvislosti musím také poděkovat všem lidem, včetně rodičů s dětmi, kteří se do participace ochotně zapojili a dali najevo, co si přejí,“ okomentovala výsledek starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09) s tím, že dohody by chtěla dosáhnout do konce roku, kdy skautům končí výpůjčka.
Zápůjčku Michnovského letohrádku Skautskému institutu schválila radnice Prahy 1 v polovině roku 2021. Skauti tam provozují prostor s kulturními, vzdělávacími a volnočasovými aktivitami a kavárnou. Před rozhodnutím o výpůjčce minulé vedení radnice zrušilo výběrové řízení na komerční pronájem památky. Zápůjčka skautům byla koncipována jako dočasná, s jejím blížícím se koncem čelilo vedení městské části kritice na sociálních sítích a následně ji prodloužilo a uspořádalo participaci s místními.
Radnice na další využití letohrádku uspořádala takzvaný participační proces, ve kterém se formou ankety a rozhovorů ptala místních obyvatel na spokojenost se Skautským institutem. Z ankety podle radnice vyplynulo, že činnost centra je jak jeho návštěvníky, tak spolupracujícími organizacemi hodnocena jako vynikající. Všichni shodně doporučují ponechat letohrádek pro aktivity Skautského institutu i nadále. Doporučují také upravit prostory letohrádku k dalšímu využití.
Letohrádku nedaleko Sovových mlýnů se přezdívá Rybářský domeček, protože byl dříve sídlem Českého rybářského svazu. V přízemí objektu provozoval rybí restauraci. Letohrádek je známý z filmu Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, který se v něm natáčel. Původně renesanční dům byl nejprve přestavěn v době raného baroka a v polovině 19. století v klasicistním slohu. Podle stránek Národního památkového ústavu je budova od roku 1958 památkově chráněná.
Zdroj TZ MČ Praha 1, ČTK