Na píseckém Václavském jezu je speciální rybí přechod, kterým budou ryby proplouvat. Zařízení má pomáhat určit druhové složení ryb v Otavě. Testuje jej Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Informovala o tommluvčí písecké radnice Petra Měšťanová.
„Víme, jaké druhy ryb se v Otavě vyskytují, bude ale zajímavé zjistit, jestli vybudovaný přechod využívají jen reofilní druhy ryb, které preferují vody s větším průtokem, jako jsou ostroretky, podoustve, parmy, či jelci. A nebo i například invazivní nepůvodní druhy ryb a v jakém počtu. Získaná data budou přínosem také pro uživatele rybářského revíru. Je možné, že migrace ryb bude druhově pestřejší, než jsme dosud předpokládali,“ uvedl David Schwedt z odboru životního prostředí píseckého městského úřadu.
Rybí přechod na Václavském jezu, který je podle radniční tiskové zprávy jediným zařízením svého druhu v republice, je ve speciální konstrukci, kterou ryby musí proplout. V ní je umístěna kamera, která živočichy zabírá. „Snímá pouze velmi úzký proužek obrazu a jak ryba plave, tak systém postupně vytváří její siluetu. Klasifikační metoda využívající strojové učení pak dokáže z této siluety určit druh ryby,“ uvedl Petr Císař z Fakulty rybářství a ochrany vod.
Další monitorovaný rybí přechod by mohl vzniknout v Otavě u Vrcovic, což je pár kilometrů od Písku. Tamní jez pod lávkou čeká rekonstrukce. „Pokud se tento systém osvědčí, mohl by být využíván i na jiných místech v ČR,“ uvedl Schwedt.
Zdroj: ČTK