S úklidem Znojma pomáhají lidé bez domova, pracují za stravenky

22.1.2022
Jan Štoll

Znojemská radnice spolu s Oblastní charitou Znojmo zapojila do úklidu města bezdomovce. Odměnu za práci dostávají ve stravenkách. Zájemců o přivýdělek přibývá.

V prvním lednovém týdnu spustilo město projekt Znojemská stravenka. Právě stravenky dostávají jako odměnu za dobrovolnou pomohou s úklidem veřejného prostranství lidé bez domova. Za hodinu práce dostanou jednu stravenku na nákup potravin. „První úklid proběhl v lokalitě na prostranství v oblasti u bývalých garáží pod Přímětickým mostem, kde sami sběrači dříve přespávali. Za hodinu práce naplnili neuvěřitelných deset pytlů odpadků. Druhý sběr se uskutečnil v lokalitě autobusového nádraží,“ říká ředitel Oblastní charity Znojmo Evžen Adámek.

Úklid bude pokračovat i v následujících týdnech v předem vybraných problémových lokalitách ve městě. Na práce dohlíží pracovník Charity, který všem zúčastněným vyplatí hned po odvedené práci stravenku. Pracovní doba je nastavená přibližně na dvě hodiny. Postupně by se měla prodlužovat, tak, aby si dobrovolníci vytvořili pracovní návyky. „Sbírali jsme, sbírali jsme bordel od všeho. Využívám charitu a oni mě znají ty lidi tam, a chovají se ke mě slušně,“ říká Jaroslav Daniel, jeden z bezdomovců, kteří se do úklidu zapojili.

„Projektem jsme se inspirovali z jiných měst, kde již „Stravenka“ pomáhá. Mám radost, že lidé bez domova projevili zájem a do úklidu se zapojili. Prvního úklidu, který se uskutečnil 6. ledna se zapojilo šest osob bez domova, o týden později 13. ledna to bylo již osm osob. Věřím, že projekt pomůže těmto lidem získat zpět určité pracovní návyky a třeba i možnost na nový začátek v životě,“ říká starosta Jakub Malačka.

„My platíme jednak ty stravenky dáváme na to charitě peníze, pak taky ten svoz toho odpadu, dali jsme peníze na to náčiní, se kterým, se kterým uklízí. Tohle to je to, s čím do toho vstupuje to město, ale ten zbytek je především o těch lidech a pak právě o zaměstnancích charity,“ dodává starosta.

O poskytnutí daru 20 tisíc korun charitě na nákup stravenek schválila Rada města Znojma ještě na loňském zasedání v listopadu. V rozpočtu je pro potřeby projektu na letošní rok zatím vyčleněno 150 tisíc korun.Nepřehlédněte