• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • S výsledky vyšetřovaní střelby na filozofické fakultě bude seznámena i veřejnost

  17.6.2024
  Simona Knotková

  Policie doručila prvním poškozeným při prosincové střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy usnesení o odložení případu.

  V některých případech za doprovodu interventů, informovala v pondělí policie na síti X. Současně opět vyzvala média, aby do doby vyrozumění všech poškozených nezveřejňovala výsledky vyšetřování. Sama s nimi veřejnost pak seznámí. Od některých poškozených policisté ale zaznamenali stížnosti, že se informace o vyšetřování dozvídají právě z médií.

  „Novinářům, kteří usnesením disponují a přesto jej nezveřejňují, děkujeme za jejich citlivý přístup, a to i jménem poškozených. Platí, že veřejnost s výsledky prověřování seznámíme, jakmile to bude možné,“ uvedli policisté.

  Městské státní zastupitelství v Praze na síti X minulý týden uvedlo, že policie ukončila prověřování střelby, že případ odložila a k závěrům se policisté vyjádří poté, co usnesení o odložení věci doručí všem poškozeným. To by podle předpokladu zastupitelství mohlo být tento týden.

  Muž, kterého kriminalisté spojují také s vraždami v Klánovickém lese a Hostouni, spáchal po střelbě na studenty a pedagogy sebevraždu. Po dobu prověřování věci si poskytování informací zastupitelství vyhradilo. Toto omezení minulý týden zrušilo, takže se k případu může vyjádřit přímo policie.

  „Věříme, že je naprosto pochopitelné, že o závěrech prověřování chceme nejprve informovat všechny poškozené a až následně veřejnost. O stejnou míru empatie žádáme i všechna média, a to především z úcty ke všem, kterých se tato tragédie dotkla,“ napsali k tomu už minulý týden na síti X policisté. Také uvedli, že poškození už mohou nahlížet do zkompletovaného trestního spisu.

  Při střelbě v budově fakulty v centru Prahy přišlo loni 21. prosince o život 14 lidí. Dalších 25 lidí bylo zraněno, někteří vážně. Podle policie střílel čtyřiadvacetiletý student fakulty z obce Hostouň na Kladensku, kde byl nalezen i jeho mrtvý otec. Policie mladíka na základě balistické expertizy spojila rovněž s případem vraždy muže a dvouměsíčního dítěte v Klánovickém lese na okraji Prahy.

  Případ se před zahájením trestního stíhání odkládá usnesením mimo jiné tehdy, pokud je stíhání nepřípustné. Jedním z důvodů nepřípustnosti je pak to, že daný člověk zemřel.

  Střelba na fakultě je nejtragičtější obdobnou událostí v historii České republiky. Podle policejní zprávy o poskytnuté psychosociální pomoci významně psychicky zasáhla na 9000 lidí. Tragédie znejistěla další vysoké školy či obyvatele Klánovic, kde policie prováděla rozsáhlé pátrání.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte