Šachisté z 21 zemí se sjeli do Českých Budějovic

1.7.2022
Jiří Bydžovský

Šachisté z 21 zemí z celého světa se sjeli do jihočeské metropole. Až do 9. července se v hotelu Clarion koná mezinárodní šachový festival. Na letošní osmý ročník přijelo přes 200 šachistů a to nejen z Evropy, ale také z Asie, Afriky, nebo Ameriky. Pořadatelem je Šachová univerzita QCC České Budějovice. 

„Je to pro naše město velká čest hostit tak významnou mezinárodní sportovní událost a věřím, že si všichni odvezete jen příjemné zážitky a na Budějovice budete rádi vzpomínat. Přeji vám hodně odvahy, hodně trpělivosti a také nutné štěstí ve hře,“ řekl náměstek primátora pro školství Tomáš Chovanec /HOPB/.

Šachový festival se skládá ze čtyř turnajů. Protože se turnajů zúčastní celá řada mladých talentů, přijíždí do Českých Budějovic ještě více něž 100 rodičů a trenérů.

„Ostře sledované budou oba uzavřené turnaje, ve kterých hraje vždy 10 šachistů systémem každý s každým. Úspěšní šachisté v nich mohou získat normu mezinárodního mistra nebo mezinárodního velmistra. Startují v nich elitní mezinárodní velmistr Alexander Donchenko z Německa nebo mezinárodní mistr Viktor Gažík ze Slovenska, mistr světa do 18 let a FIDE mistr Vašík Fiňek , světová jednička ve své věkové kategorii,“ uvedla Renáta Kollarczyková z Oddělení marketingu a komunikace magistrátu.

Partie ze všech turnajů budou přenášeny on-line do celého světa. Budou je přenášet mezinárodní servery, které mají více jak 120 milionů registrovaných členů.

Zastoupeny jsou šachové velmoci jako Indie, Azerbajžán, Ukrajina, ale i z šachově méně známých oblastí jako jsou Spojené Arabské Emiráty, Malta, Singapur, Brazílie, Irák. Budou zde i zástupci silných šachových zemí jako je Německo, Island, Švédsko, Dánsko, Rakousko, Slovensko, Turecko, Izrael a další. Svěřenec pořádající Šachové univerzity České Budějovice kandidát mistra Ladislav Nagy bude bojovat ve svém prvním startu v uzavřeném turnaji o svojí první normu mezinárodního mistra.

Zdroj:vz

 Nepřehlédněte