• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Se slavným léčitelem Eleazarem Kittelem a jeho kolegy se seznámíte na výstavě v Semilech

  9.7.2024
  Fefík

  Fascinují vás zvěsti o neobvyklých schopnostech lidových léčitelů? Máte rádi Jizerské hory, Krkonoše nebo Český ráj a rádi byste věděli, jací léčitelé zde působili a jaké byly jejich výsledky?

  Nebo byste se rádi zblízka a naživo seznámili s bylinkami a s jejich účinky? Pak je pro vás jako stvořený „bylinkovo-léčitelský areál“ v malebné semilské uličce ozvláštněné prastarými roubenkami.

  „Naše expozice vznikla na základě několikaletého výzkumu, a to za přispění přibližně dvou stovek pamětníků a mnoha archivních fondů. Je zde představeno více než třicet osobností z období od 18. století až do začátku století 21. Expozice je umístěna ve dvou rozdílných historických objektech: V tradiční podhorské roubence vás uvítají zdejší báby kořenářky, slavný „první léčitel“ Eleazar Kittel a několik různorodých léčitelů z 19. století. Naleznete zde také výpravnou rekonstrukci destilační „laborantské kuchyně“ z krkonošské Karpacze z doby po roce 1700,“ uvedl Tomáš Chvátal, autor výstavy a historik Muzea a Pojizerské galerie v Semilech.

  „V cihlovém domku z roku 1906 se pak „usídlili“ významní regionální léčitelé 20. století. Největší prostor jsme z pochopitelných důvodů věnovali „naší“ semilské léčitelce Květoslavě Patočkové, její činnosti a její rodině. Dokonce jsme zde vytvořili přesnou repliku její „léčící místnosti“. Atmosféru tohoto tajuplného prostoru s množstvím sošek světců a svatých obrázků doplňuje i autentická audionahrávka jejího hlasu. V celé expozici se pak za pomoci fotografických figurín v životní velikost, předmětů z majetku léčitelských rodin a konkrétních vzpomínek pamětníků snažíme navodit v návštěvníkovi pocit, že je opravdu u daných léčitelů na návštěvě,“ doplnil Tomáš Chvátal.

  Návštěvu můžete zakončit prohlídkou bylinkových záhonů, které bylinářka Lída Vondrová osázela více než osmdesáti druhy léčivých rostlin. Dostanete k tomu letáček s jejich vypsanými účinky.

  Prohlídky expozice Léčitelé Pojizeří a Podkrkonoší se o prázdninách konají každý den v 10 a ve 14 hodin; vycházejí z hlavní budovy Muzea a Pojizerské galerie v Husově ulici.

  Zdroj: MaPG Semily



  Nepřehlédněte